Kósa Lajos "szilveszteri köszöntője" Nyíradonyban
A hajdú-bihari kisváros, Nyíradony vezetése mára sokkal mérsékeltebb és enyhébb hangot ütött meg azokkal a helyi egészségügyi dolgozókkal szemben, akik - tiltakozásul, amiért az ügyeleti túlmunkájukat az önkormányzat nem fizette ki - december közepétől csak az alapellátást biztosítják, az ügyeletet nem. Tasó László polgármester, fideszes parlamenti képviselő tegnapi sajtótájékoztatóján kijelentette: az önkormányzat egyetért a városi egészségügyben dolgozó cégek alkalmazottainak kérésével, és elképzelhető, hogy a jövő évi költségvetésből a jelenlegi, évi mintegy nyolcmilliós összegnél több pénzt különít el az egészségügyre.
Mint arról lapunkban beszámoltunk, a kisváros öt háziorvosa és hét egészségügyi asszisztense azért nem vállal több ügyeletet, mert az idén fejenként, átlagosan több mint száz órát dolgoztak havonta a törvényes 60 óra helyett. Mivel emiatt az egyik helyi háziorvos, Herczegh Ferenc december 17-én nem látta el az ügyeletet, a képviselő-testület szerződést bontott az orvos betéti társaságával. Tasó László tegnap azt mondta: a háziorvosok és asszisztensek vállalkozásainak kellene rendezniük a bérezés kérdését, elvégre az önkormányzat nem az egészségügyi dolgozókkal áll szerződésben, hanem a cégeikkel. Magyarán arra kérte az orvosok betéti társaságait: az ügyeletért kapott összegeket másképpen osszák el cégen belül. Ha az önkormányzat két helyi egyházi ingatlanért kilátásba helyezett állami kártalanítás révén jövőre hozzájut 80 millió forinthoz, akkor elképzelhető, hogy a pénz egy részét az egészségügyre fordítják.
Tasó korábban nem tartotta jogosnak az orvosok és az aszszisztensek követelését. Mint megtudtuk, Kósa Lajos debreceni polgármester, fideszes parlamenti képviselő és Rácz Róbert választókerületi elnök tegnap délelőtt a nyíradonyi városházán tárgyalt Tasóval. A polgármester arra a kérdésünkre, hogy miről beszélt a két fideszes politikussal, azt válaszolta: azért látogatták meg őt, mert szilveszter van.
A nyíradonyi háziorvosok tudósítónktól értesültek arról, hogy az önkormányzat a saját cégeiket szólította fel a béreik rendezésére, és kilátásba helyezte, hogy jövőre többet adnak az egészségügyre. A bejelentés szerintük csak arra szolgál, hogy a botrányt lecsillapítsák. Úgy vélik, cégen belüli átcsoportosítással az ügyeleti túlmunka díjazása nem kezelhető. Ebben az évben Nyíradonyban egy-egy orvos betéti társasága egy 12 órás ügyeletért átlagosan csaknem 17 ezer forintot kapott az önkormányzattól. Ebből kellett kigazdálkodni az ügyelő orvos és az asszisztens bérét, továbbá az eszközköltségeket. A nyíradonyi orvosok kijelentették: nem fogadják el az önkormányzat legújabb javaslatát, "nem alkudoznak és nem is tárgyalnak". Képviseletüket a Magyar Orvosi Kamara látja el, s ha nem születik az ügyükben megfelelő döntés, bírósághoz fordulnak. Az állásából elbocsátott Herczegh Ferenctől megtudtuk: a közigazgatási hivatalban feljelentette a helyi jegyzőt hanyag munkavégzés miatt, mert ebben az ügyben nem megfelelően látta el a feladatát.
Tasó László bízik abban, hogy a most a szomszédos Hajdúsámsonból ellátott sürgősségi ügyelet kérdését januárban sikerül rendezni. Szó szerint azt mondta: "Önkormányzatunk döntéshozó testülete rendelkezik minden olyan eszközzel, amellyel bármilyen, még most nem látható problémára tudja a megfelelő választ."