Megbénulhat a Rádió
Működésképtelenség fenyegeti a Magyar Rádiót. Új megállapodást kellene kötni az Antenna Hungáriával a három adó műsorának továbbításáról, vezetők szerződése jár le december végén, az új évben nem megoldott a műsorújság kinyomtatása, a honlap működtetése, az épületek takarítása, őrzése. Nincs ugyanis elnök, aki ezeket a szerződéseket aláírná.
A rádió kuratóriumában ülő pártdelegáltak és a kisorsolt civil szervezetek képviselői fél éve képtelenek egyezségre jutni arról, hogy ki foglalja el Kondor Katalin megüresedett székét. Ráadásul a nagykuratórium két hete azt a lehetőséget is visszavonta, hogy az exlex helyzetben a legfontosabb és sürgető határidejű ügyekben eljárjon a két hivatalban lévő alelnök, Hollós János és Gőblyös István a kuratórium elnökségének jóváhagyásával. A bizalommegvonás oka, hogy takarékossági okokból felmondták volna 109 nyugdíjas munkaviszonyát, köztük Kondor Katalin több bizalmi emberéét.
A médiatörvény szerint háromszázmillió forintos értékhatárig az elnök járhat el. Pontosabban: csak járhatna, ha lenne. Így nem tud közbeszerzéseket sem kiírni a Magyar Rádió. Emiatt csúszik például a költözködés is, amelyre már kiírtak egy tendert, az eredményhirdetést azonban elnök hiányában, augusztusban elhalasztották.
Elnöki jogkör lenne a Petőfi adófőszerkesztőjének és helyettesének, a Bartók és a Kossuth adófőszerkesztő-helyettesének, illetve a művészeti főszerkesztőjének és helyettesének a most év végén lejáró szerződése.
Gellért Kis Gábor, a rádió kuratóriumának elnöke lapunknak elismerte, hogy nagyon nehéz helyzetbe került a rádió. Ennek oka szerinte az a totális felelőtlenség, amellyel a nagykuratóriumban ülők többsége visszavonta az alelnökök helyzetbe hozatalát egyedi, fontos ügyekben. "Az lehetetlen állapot, hogy minden ügyben a nagykuratóriumot kelljen összehívni, nem is tervezem ezt" - közölte.
Ebben a bizonytalan helyzetben kezdődtek meg a kirúgások a rádióban. A kényszernyugdíjazásról szóló döntés visszavonása után Gőblyös István alelnök elrendelte, hogy a szervezeti egységek tíz százalékot spóroljanak a költségeiken. Ezt ki-ki maga oldja meg. A Krónika- és hírszerkesztőségben a napokban elkészült januári beosztásban négy ember nem találta a nevét. Így tudták meg, hogy nem számít rájuk a Kossuth vezetősége. Az elküldendők listáján van a hírszerkesztőség vezetője is. Kérdés, hogy mi lesz a Petőfin, ahol a vezetők szerződése is lejár.
Az új, immár ötödik elnöki pályázat beadási határideje a kampány miatt a jövő év júniusa. Az új elnök csak augusztusban állna munkába.