Sportszóvivő a nyeregben
Váratlan vezetőváltásra került sor a az állami tulajdonú Nemzeti Lóverseny Kft. élén. A tulajdonosi jogokat gyakorló ÁPV Rt. december 15-én azonnali hatállyal menesztette Galambos Iván gazdálkodásért felelős ügyvezető igazgatót. A vagyonkezelő ugyanilyen gyorsan meg is találta az utódot Vajtó Lajos személyében. A szakmai irányítást végző másik ügyvezető, Farkas Ferenc megőrizte posztját. Vajtó Lajos neve sportberkekben ismerősen cseng, hiszen az Állami Ifjúsági és Sporthivatal, majd az Országos Testnevelési és Sporthivatal sajtófőnökeként, illetve a Telesport főszerkesztő-helyetteseként is dolgozott. Ezen kívül 2002-ben őt nevezték ki a sportszövetségek "támogató centrikussá" tételén munkálkodó, még az Orbán-kormány által alapított, állami tulajdonú Magyar Sportmarketing Kft. élére. (A cég azóta Ifjúsági és Sportkommunikációs Kft. néven működik.) Vajtó a szervezőbizottság társelnökeként részt vett a hazai B-csoportos jégkorong világbajnokság lebonyolításában is.
Értesüléseink szerint a Nemzeti Lóverseny Kft. élére történő kinevezése kormányzati berkekben meglepetést keltett. Megítélése a szocialista párton belül is vegyes, a szabad demokraták pedig tiltakoztak a bejelentést követően. Úgy tudjuk, az ÁPV Rt. döntése Gyurcsány Ferenc kormányfőt is váratlanul érte, aki csak brüsszeli látogatása után szerzett tudomást Vajtó kinevezéséről. Kapcsolatuk a hírek szerint nem felhőtlen, hiszen Gyurcsány volt az, aki sportminiszterként eltávolította Vajtót a Magyar Sportmarketing Kft. éléről.
Rejtély, hogy miért döntött az ÁPV Rt. a vezetőcseréről akkor, amikor éppen a hazai lóversenyzés magánkézbe adásán dolgozik. A döntésnek minden bizonnyal gazdasági magyarázata lehet, hiszen a szakmai munkáért felelős igazgató a helyén maradhatott. Galambos Ivánt a kormányváltást követően nevezték ki a Nemzeti Lóverseny Kft. ügyvezető igazgatójának, ahol nagy munka várt rá. Farkas Ferenccel együtt részt kellett vennie a Kerepesi úti ügetőpálya átadásáról szóló szerződés újratárgyalásában a francia Bouygues-csoporttal, az ő regnálása alatt építették fel a Kincsem Parkban az új ügető- és galopp-pályát és ő vezényelte le a költözést is. Galambos Iván vezetőtársával együtt ezeket a feladatokat nagyobb zökkenők nélkül megoldotta. Az alagi 50 hektáros téli pálya eladása azonban vihart kavart, mivel a 760 milliós eladási árat többek kevesellték. Elképzelhető, hogy végül ez az ügylet vezetett a vezetőcseréhez.
A veszteséges hazai lóversenyszervezésbe értesüléseink szerint az állam már nem is kíván több pénzt pumpálni, ezért a kormány gőzerővel dolgozik a lóversenyzés privatizációján. A befektetés iránt érdeklődik Bernard Schreier angol üzletember, ám azóta egy francia-svájci, sőt egy magyar befektetőcsoport is ringbe száll a verseny és fogadásszervezés megszerzéséért. Vajtó legfontosabb feladata tehát - már amennyiben a jelenlegi kormánynak erre marad ideje a választásokig - a magyar lóversenyzés privatizációja lehet.