Esélyt kapnak a halálra ítélt bolgár ápolónők Líbiában
Az 1999 óta húzódó ügyben 2004. május 6-án szabta ki a halálos ítéleteket egy líbiai bíróság, mert bizonyítottnak látta, hogy az ápolónők és az orvos vérátömlesztés során szándékosan fertőztek meg AIDS-vírussal 426 líbiai gyermeket, akik közül azóta 51-en meghaltak. Bolgár és más európai illetékesek szerint a líbiai hatóságok azért koholták a vádakat, hogy elleplezzék azokat a siralmas higiéniai viszonyokat, amelyek miatt a gyerekek megfertőződtek.
A fellebbviteli ítélet előzménye: Bulgária és az Európai Unió a héten megállapodott Líbiával, hogy nemzetközi alapot hoznak létre a líbiai Bengáziban AIDS-vírussal fertőzött gyerekek családjainak megsegítésére. Líbiai tisztségviselők korábban azt javasolták Bulgáriának, hogy fizessen kompenzációt a HIV-fertőzött gyerekek családjainak, cserében a vádlottak életének megkíméléséért. Bulgária elutasította az ajánlatot, mondván, hogy ezzel közvetve elismerné az ápolónők bűnösségét. Alig egy hónapja Abderrahman Salgam líbiai külügyminiszter azt mondta, hogy a halálos ítélteket meg lehet változtatni, ha cserében az áldozatok hozzátartozói humanitárius támogatást kapnak.
A líbiai legfelsőbb bíróságnak a vádlottak fellebbezésének helyt adó vasárnapi ítélete szerint Bengáziban tárgyalják újra a bolgár ápolónők és a palesztin orvos elleni vádpontokat, ugyanis a májusi halálos ítéletek is e bíróságon születtek. A vádlottak az észak-líbiai város kórházában dolgoztak.
(MTI)