Karadzsicsék bújtatóit már ismerik
A szerb hatóságok leleplezték azokat a személyeket, akik segítik a bujkálásban a két legkeresettebb feltételezett háborús bűnöst, Radovan Karadzsics volt boszniai szerb elnököt és Ratko Mladics egykori boszniai szerb hadseregparancsnokot. Ezt jelentette be csütörtökön Vladimír Vukcsevics, a háborús perekben eljáró belgrádi különbíróság főügyésze.
Mint mondta, a hatóságok tudják, kik azok, akik "kommunikálnak" a két szökevénnyel, és "logisztikai támogatást" nyújtanak nekik. Vukcsevics figyelmeztette őket, hagyják abba, különben bíróság elé állítják őket, ha akár csak "galambpostával" érintkeznek Karadzsiccsal és Mladiccsal. Az ügyész nem árulta el a szóban forgó személyek kilétét.
- Mindannyian tudatában vagyunk e pillanat jelentőségének, és a hágai Nemzetközi Törvényszékkel való együttműködés fontosságának is. Az én figyelmeztetésem erre vonatkozik - szögezte le Vukcsevics.
Karadzsicsot és Mladicsot a legsúlyosabb háborús bűntényekkel vádolja a hágai ügyészség, őket tartja a csaknem nyolcezer áldozatot követelő 1995-ös srebrenicai népirtás fő felelőseinek. A vádlottak miatt egyre nagyobb nyomás nehezedik Belgrádra. Miroljub Labus szerbiai miniszterelnök-helyettes arra figyelmeztetett, hogy az Európai Unió csak abban az esetben folytatja februárban a társulási tárgyalásokat Belgráddal, ha az ország maradéktalan együttműködést létesít Hágával.
Közben beismerő vallomást tett a Skorpiók nevű szerb félkatonai osztag egyik tagja, aki többedmagával hat srebrenicai muzulmán kivégzése miatt állt a háborús perekben eljáró belgrádi különbíróság elé. Pero Petrasevics bevallotta, hogy az osztag tagjai közül elsőként lőtt, és meggyilkolt egy bosnyák túszt.
A vádirat szerint a srebrenicai népirtás napjaiban, 1995. július 17-én az öt vádlott - valamennyien tagjai a Skorpiók nevű osztagnak - a boszniai Trnovo település közelében fekvő Godinske Bare falunál kivégzett hat bosnyák nemzetiségű személyt, akik közül négyen fiatalkorúak voltak. Az áldozatokat teherautóval szállították Srebrenicából a helyszínre, egy leégett nyaralóhoz. Négy túszt hátba lőttek, a két életben maradtat pedig arra kényszerítették, hogy cipeljék át a holttesteket az épület mögé, majd őket is kivégezték. A trnovói kivégzés egy apró mozzanata volt a nyolcezer halálos áldozatot követelő srebrenicai népirtásnak, de ez az első szerbiai per, amelyben a tettesek felett ítélkeznek. A vérengzést levezénylő katonai parancsnokok felett a hágai Nemzetközi Törvényszéken ítélkeznek, ahogy a főbűnösnek tartott Mladics fölött is - jelentette az MTI.
Miután Ante Gotovina spanyol elfogásával Horvátország rendezte hágai számláját, az egész nemzetközi nyomás Szerbiára nehezedik, Karadzsics és Mladics miatt. Időről időre jön egy hír, hogy a hatóságok újabb információhoz jutottak, és közelebb kerültek a nagy elfogáshoz. Ám a legutóbbi, december közepére kijelölt határidő is eltelt. Szerbia hosszú ideig úgy tett, mintha semmi köze nem lenne Karadzsicsékhoz. Miután kiderült, hogy Mladics szerbiai laktanyákban járkált, sőt Belgrádban nyilvánosan is látni vélték, Szerbia arra célzott, hogy Karadzsics valószínűleg Montenegróban bujkál, Mladics pedig esetleg Oroszországban húzta meg magát. Az előbbi lehetséges, az utóbbi nagyon valószínűtlen.
Körülbelül háromnegyed éve nem nyilvános, de kiszivárgott információk alapján Belgrád közvetve elismerte, hogy nála lehet a "helyzet kulcsa". Azt pedig már hivatalosan is hangoztatják, hogy a két főbűnös elfogásán múlik, mikor fogadják vissza a nemzetközi közösségbe Szerbiát. Az Európai Unió egyre keményebben fenyegetőzik, hogy megszakítja az éppen csak megkezdett társulási tárgyalásokat, sőt: visszatartja a Szerbiának szánt brüsszeli pénzeket is. Ennek láttán Belgrád rendszeresen úgy tesz, mintha nagyon igyekezne az elfogással - persze a bejelentések hitele csökken. Az is lehet, hogy a szerb hatóságok egy része üldözi, más része viszont suttyomban segíti Mladicsékat - ez utóbbiaknak szól a főügyész kemény és nyilvános figyelmeztetése.
Az is fölmerül, hogy amennyiben a szerb hatóságok elszánják magukat, és felderítik a búvóhelyet, lesz-e fegyveres összecsapás a kommandósok és Karadzsics vagy Mladics föltehetően jól képzett, és mindenre elszánt testőrei között. A NATO mindenesetre sosem kísérelt meg aktív elfogást, amikor mégis, akkor a két körözött személy már nem volt a megtámadott helyen. Sok föltevés szerint Belgrád, és a neki segítő más országbeli titkosszolgálatok arra várnak, hogy valaki elárulja a két főnököt, és így viszonylag békésen lehessen őket kézre keríteni.
Az is nehezíti a helyzetet, hogy Karadzsicsnak és Mladicsnak nincs vesztenivalója, nincs alkupozíciója: mindkettőjüket eleve bűnösnek tekintik, és biztosra vehető, hogy Hágában életfogytiglant kapnak. Ezért semmiképpen nem adják föl magukat, talán azt remélik, hogy valahol a világban mégis el tudnak bújni, vagy legalább kialkudhatnak egy kicsit enyhébb ítéletet.