Ukrajna - magyar képviselő nélkül?
Az új választási törvény szerint csak pártlistán lehet parlamenti mandátumot szerezni, a bejutási küszöb három százalék. Nyilvánvaló, a negyvenhétmilliós országban a százötvenezer magyarnak semmi esélye arra, hogy saját pártja révén juttasson be jelöltet a parlamentbe. Mivel a kárpátaljai magyarság megosztott, és a két ellentábor, a KMKSZ és az UMDSZ külön-külön alapított pártot, így az esély elenyésző.
A bejutás lehetősége elméletileg mégis fennáll, ha bármelyik magyar párt belép valamely országos választási tömörülésbe, illetve ha az ukrán pártok magyar jelölteket indítanának. A Kárpáti Igaz Szó szerint Kovács Miklós KMKSZ-elnököt a Juscsenko-féle Nasa Ukraina (Mi Ukrajnánk) nevű tömörülés indítja - a 247. helyen. A lap közvélemény-kutatásokra és szakértőkre hivatkozva megállapítja: a KMKSZ elnökének most sincs semmi esélye, hogy bekerüljön a 450 fős ukrán törvényhozásba.
Némileg hasonló cipőben jár Gajdos István UMDSZ-elnök, aki az egyesült szociáldemokraták színeiben lett 2002-ben parlamenti képviselő, a tavalyi narancsos forradalom után átült a szocialistákhoz: emiatt az előbbiek szemében áruló, az utóbbiakéban konjunktúralovag lett. Maga Gajdos nemrégiben azt nyilatkozta, hogy Olekszandr Moroztól, az Ukrán Szocialista Párt vezetőjétől a kárpátaljai magyarok mozgósítása fejében a befutónak számító 40-50 hely valamelyikét kérte.