Bajban a révkomáromi magyar egyetem

Gazdaságtudományi karának királyhelmeci kihelyezett tagozatát február elsejétől megszünteti a révkomáromi Selye János Egyetem. Paholics Gábor, a kelet-szlovákiai kihelyezett tagozat vezetője éhségsztrájkba kezdett.

Székhelyünkön azért kényszerültünk megszorító intézkedésre, mert nem kaptuk meg időben a pozsonyi normatív támogatást. Magyarországról, az oktatási tárcától az idén érkezett 84 millió forintot ingatlanok vásárlására, az előadótermek felszerelésére költöttük. Ugyanerre a célra fordítjuk a Szülőföld Alaptól kapott 26 millió forintot is - közölte megkeresésünkre Albert Sándor rektor. A szlovák oktatási tárca szeptemberben előlegként hétmillió koronát (48 millió forintot) utalt, késett viszont a teljes normatív támogatás kiegyenlítésével.

- Emiatt adódtak átmeneti gondjaink. Pozsonyban ígéretet kaptam, hogy a pénzt még az ünnepek előtt átutalják - tette hozzá. Albert beszámolt arról is, hogy Királyhelmecen nincs megfelelő helyiség a minőségi oktatásra, bár a magyarországi közpénzekből és magántámogatásokból 1993 óta több száz millió forintot költöttek két épület felújítására. Ezeket most különféle jogviták és személyeskedések miatt zárva tartják.

A történet a rendszerváltás utáni évekig nyúlik vissza. Ekkor a Bodrogköz szlovákiai része központjának, Királyhelmecnek az önkormányzata - a leendő felvidéki magyar egyetem kihelyezett tagozatának letelepítése érdekében - ingatlant adott el a Királyhelmeci Városi Egyetem Alapítványnak, amelyet a helyi polgármester, a római katolikus és református pap, továbbá két pedagógus alapított. Ők később korlátolt felelősségű társaságot (KKA Kft.) alapítottak, és megszerezték a jórészt az Illyés Közalapítvány támogatásával felújított ingatlan tulajdonjogát.

Itt indította 1993-ban kihelyezett tagozatát a Corvinus Egyetem jogelődje, a Budapesti Közgazdaság-tudományi és Államigazgatási Egyetem, amely az oktatóit fizette. A működés költségeit a magyarországi oktatási tárca állta. Amikor 2002-ben reálisnak tűnt, hogy megalakul a révkomáromi Selye János Egyetem, a királyhelmecei tagozatot is ebbe az intézménybe kívánták integrálni. Ekkor azonban Pásztor István királyhelmeci parlamenti képviselő megalapította a Lórántffy Zsuzsanna Polgári Társaságot, amellyel 2002-ben a magyar oktatási tárca olyan szerződést kötött, hogy évente negyvenmillió forintot folyósít az oktatók bérére, a működési költségekre.

Mivel Gilányi Sándor, a KKA Kft. ügyvezetője nem volt hajlandó szerződést kötni a polgári társasággal, Pásztor István újra csak magyarországi közpénzekből felújíttatta a helyi múzeum épületét, amelyet a városi önkormányzattól vett bérbe. Itt rendezték be a tanári szobákat; tantermek viszont nincsenek, holott ők hajlandók lennének egyezséget kötni a révkomáromi egyetem vezetőségével. Gilányi viszont a pozsonyi Új Szóban néhány napja megjelent riport szerint nem hajlandó beengedni az épületbe a hallgatókat.

Albert Sándor így jellemezte a helyzetet: - Nekünk a helyi önkormányzat a városháza dísztermét vagy az általános iskola tantermeit ajánlotta fel oktatási célokra. Azokban a helyiségekben azonban képtelenség korszerűen oktatni. Ezért megszüntetjük a kihelyezett tagozatot.

A több száz millió forintért felújított két épület kihasználatlanul áll majd a különböző kiskapukon átguruló forintmilliók elpocsékolásának jelképeként - mondogatják a királyhelmeciek. Paholics Gábor éhségsztrájkkal tiltakozik a Selye János Egyetem vezetőségének szerinte méltánytalan döntése ellen.

Révkomárom-Királyhelmec, 2005. december

Paholics Gábor éhségsztrájkkal tiltakozik
Paholics Gábor éhségsztrájkkal tiltakozik
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.