Császármorzsa és kiskapu

A közös történelem mellett az édesszájúság biztosan összeköti a magyarokat és az osztrákokat: a palacsinta, a rétes vagy a császármorzsa sláger a Lajta mindkét oldalán. S bécsiek és budapestiek egyaránt kedvelik a valóságot valamiféle "ruhába csomagolva" megszépítve látni vagy láttatni.

A fenti válogatásból nem hiányoznak a sztereotípiák sem, de a lapunk által megkérdezett, hosszú idő óta Magyarországon letelepedett osztrákok - mindkét náció esetében - meglehetően (ön)kritikusan fogalmaztak.

- Míg a magyarok előszeretettel élnek saját történelmükben, mi, osztrákok igyekszünk a legtöbbet kihozni a múltból - fejtegette Ernst Wastl. Emlékeztetett arra, hogy az Európában egykor domináns szerepet játszó Ausztria milyen remekül használja ki kulturális örökségét, így Mozartot.

A budapesti Ernst Galéria bécsi születésű tulajdonosa negyedszázada jár rendszeresen Magyarországra, és tíz éve telepedett le Budapesten. Mindig is zavarta, ha a honfitársai lekezelően beszéltek a magyarokról - miközben a Hegyeshalomtól keletre fekvő vidékek az osztrák fiataloknak sokkal több lehetőséget kínálnak az önmegvalósításra. A 42 éves üzletember szomorúan tapasztalja, hogy a magyarok (a politikai megosztottság vagy a saját érdekek előtérbe helyezése miatt) képtelenek a közös ügyért, az országért összefogni.

A tizennyolc éves kora óta a világot járó Martin Hoffmann szerint a bécsieket és a budapestieket összeköti az irigységfaktor, vagyis az, hogy ferde szemmel néznek mások sikereire. - Sehol sem éltem meg ennyire testközelből, a mindennapok szintjén egy társadalom átalakulását, mint Magyarországon - indokolta az amerikai hirdetési cég képviseletét vezető ötvenöt éves férfi, 1998-tól miért Budapesten telepedett le. Hoffmann sajnálattal állapítja meg, hogy a rendszerváltást követő vidám, felszabadult hangulatot mára teljesen elnyomta a kapitalizmussal együtt járó, a közlekedésben is tapasztalható agresszivitás és stressz.

- A bécsiek és a budapestiek mentalitása nagyon hasonló: előszeretettel panaszkodnak, de hála a kiskapuknak, nem ismernek megoldhatatlan problémákat - vélte Elisabeth Mayer. A magyarul is kiválóan beszélő, az ingatlanüzletben érdekelt asszony azt mondja: a "második hazájában" eltöltött tizenhárom év alatt annyira átvette a magyar temperamentumot, hogy ismerősei szerint nem illik bele az osztrákokról kialakított képbe.

Az 1995 óta Budapesten élő videoművész és színész, Ernst Süss szerint a magyarok a környezet védelmében, így a hulladék kezelésében tanulhatnának az osztrákoktól, míg "ellenkező irányban" a humor és az önirónia tekintetében volna mit elsajátítani. Süss gyerekként, Felső-Ausztriában a magyarokról mindig azt hallotta, hogy "a vasfüggönyön túl élnek a gonoszok". Az előítéletekről a negyvenhárom éves művész annyit tart, hogy a "félelmetes országban" találta meg feleségét, aki mohácsi lányként - linzi születésű férjéhez hasonlóan - szintén a Dunában tanult meg úszni.

Kávéscsésze egy bécsi magyar étteremben
Kávéscsésze egy bécsi magyar étteremben
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.