Szénfillérekből tízmilliárdok
Tegnap a szocialista-szabad demokrata honatyák megszavazták a villamosenergia-törvény módosítását. Ezzel elfogadták a Vértesi Erőmű Rt. bányájának átalakítási programját, melynek alapján a villamosenergia-árból 30 fillért a szénerőmű-társaság korszerűsítésére különítenek el. Ez - korábbi nyilatkozatok szerint - 2010-ig mintegy 65 milliárd adóforintba kerül. Kormányzati politikusok magyarázata szerint ez nem jelent áremelést, az árnak csupán a belső szerkezete változik, az európai uniós irányelveknek megfelelően. A Fidesz képviselői tartózkodtak, noha a múlt hónapban Lázár Mózes, az ellenzéki párt - az erőmű térségében is érdekelt - energiapolitikusa még úgy fogalmazott, a képviselőcsoport a törvénymódosítást támogatja. Most lapunknak tartózkodásukat úgy indokolta: továbbra sincsenek meggyőződve arról, hogy ez nem jelent újabb lakossági áremelést. A Vértesi Erőmű munkahelyeinek megtartásával egyetértenek, mi több - hívta fel a figyelmet - a folyamat már az Orbán-kormány alatt elkezdődött. Úgy vélik: a támogatás megoldható áremelés nélkül is.
A korábbi tervektől eltérően a szavazással nem döntöttek az erőművek által termelt áram hatósági árának visszaállításáról. Ennek háttere, hogy az egyébként hatósági megállapítású áramáron belül az MVM mint nagykereskedő és az erőművek mint termelők közötti árakat a két fél közötti szerződések szabályozzák. Azt már az EU is vizsgálja, hogy nem biztosítanak-e ezek a szerződések túl nagy hasznot az erőműveknek. A Fidesz szerint ennek "letörésével" már márciusban 10 százalékkal csökkenthető lenne a lakossági áramár, a kormánypártok viszont - céldátum megjelölése nélkül - a tárgyalásos megegyezés hívei. A szocialisták azonban úgy vélik, arra az esetre, ha a megbeszélések nem vezetnének eredményre, vissza kellene állítani az erőművi árak - még a Fidesz által eltörölt - hatósági megállapításának jogát. A szabad demokraták ezt határozottan elutasítják. A szocialisták a szénfillérek és a hatósági erőműár ügyét sokáig egy csomagban terjesztették a Ház elé, ám a múlt héten utóbbit kivették onnan, és azt az ártörvény módosításaként terjesztették be újra. Szalay Gábor SZDSZ-es képviselő lapunknak megerősítette: a villamosenergia-törvény így már elfogadható volt számukra, az ártörvény módosítását viszont továbbra sem támogatják.
A máig állami tulajdonban lévő Vértesi Erőmű Rt. két működő telephelyén ma körülbelül 2600 főt foglalkoztat, a Magyarországon mélyművelésűként egyedül megmaradt márkushegyi bányaüzemben, illetve az oroszlányi erőműben. A korábban idetartozó Bánhidai Erőművet környezetvédelmi okokból ez év elején leállították; a telephely értékesítés alatt áll. A tatabányai erőművet földgáztüzelésre állították át, és Tatabánya Erőmű Kft. néven az MVM-nek értékesítették. A mányi bányaüzemet mára bezárták. Tavaly az rt. 27 milliárdos árbevétel mellett 3 milliárdos veszteséget produkált.