Sarokba festve

Vasárnap este a Született feleségek legújabb epizódjára készülve ültünk le a tévé elé, mire a képernyőn megjelent George W. Bush. Mentségére szóljon, hogy ilyen programváltozás nem fordul elő túl gyakran. Az elnök utoljára három és fél éve, az iraki háborút bejelentve szólt az amerikaiakhoz az Ovális Irodából.

A dolgozószobában kettőzött határozottság érződött: az Eltökélt becenevű, 125 éves íróasztalon kívül Bush arckifejezése is harckészséget sugallt. Ám nem lehetett nem észrevenni a stílusváltást. Az elnök szinte esdekelve kérte a hazai közvélemény támogatását.

Az iraki háború, akárcsak annak idején a vietnami, Amerikában fog eldőlni. A háború kezdetén négyötöd körüli támogatottság mostanra a felére zsugorodott. Ha a közvélemény kitolat Bush mögül, hiába a kormány elszántsága, a novemberi törvényhozási választások előtt a kongresszus egyszerűen megvonhatja a háború további finanszírozását. Bush tavaly részben a háborúnak köszönhette választási sikerét. Most visszájára fordulhat a dolog, a háború támogatottságának csökkenése a Republikánus Párt vereségét vetíti előre. Az elnök ezért ismerte be - gyakorlatilag most először -, hogy sok mindenben elszámították magukat. A háború elhúzódik, az ellenállás erősebb, az újjáépítés lassabb a vártnál.

Az elnök két részre osztotta ellenzékét: az "építő" módon bírálókra és defetistákra. Az előbbiek felé félreérthetetlen gesztusokat tett. Arra kérte azokat, akik eleve nem helyeselték a háborút, hogy most, amikor csak a kitartás - az ő szóhasználatában a teljes győzelem - és a vereség között lehet választani, tegyék félre a történet kezdetével kapcsolatos kétségeiket, és álljanak mögé. Ez erősítené az amerikaiak biztonságát.

A sors iróniája, hogy annyi tévedés után ebben alighanem igaza van. Az iraki stabilitás nemcsak a térség, nem csupán az USA, de a világ összes demokráciájának érdekeit szolgálná, a túl gyors kivonulás ezt veszélyeztetné. Többek között azzal, hogy a terrorizmus hatékonyságába vetett hit növekedéséhez vezetne. A kérdés azonban nem is az, mit szeretnénk elérni, hanem a hogyan. Erre Bush egyetlen választ ismer, az eddigi politika folytatását.

Az Egyesült Államok a sarokba festette magát Irakban. Nem tud távozni, de a mozgástere is egyre szűkebb. A jelenlegi tendencia előbb vagy utóbb mindenképpen kényszerhelyzetbe hozza a Fehér Házat. Bush makacsságának csak akkor lenne értelme, ha ezzel elkerülhető a legrosszabb. Másrészt van logika abban, hogy az amerikai jelenlét önmagában is irritálja az irakiakat, ha vissza lehetne belőle venni, az gyengítené az ellenállást. Ez a kiutat keresők legkomolyabb érve, ezt vallja a volt elnökjelölt John Kerry és a leendő, Hillary Clinton is. A tekintélyes politikusok közül senki sem akar azonnali, teljes csapatkivonást, de egyre nő azoknak a tábora, akik jövőre megkezdenék a folyamatot.

Az igazi remény nem is annyira a Fehér Ház józan mérlegelési képességéhez fűződik, hanem az irakiakéhoz. Ha a mostani választás nyomán működőképes, a síiták, szunniták és kurdok közötti kompromisszumot tükröző kormánykoalíció jön létre, akkor az Egyesült Államok jövőre megkezdheti a csapatkivonást. És amilyen kutyaszorítóban Bush van, ha megkezdheti, meg is fogja kezdeni. Bármennyire is igyekszik az elnök a kamerák előtt eltökéltnek látszani, a Pentagonban készen vannak a fokozatos létszámcsökkentés tervei. Már csak Bagdadból kellene néhány jó hír.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.