Zengő professzor a Tubesen
Csupán abban tévedtem, hogy most nem egy, a témában eddig inaktív zöldszervezet látott szereplési lehetőséget a Nagy-Tubesre kiszemelt NATO-radar elleni tiltakozásban, hanem egy fideszes országgyűlési képviselőjelölt. Elismerem, Borhidi Attila professzor a hazai flóra kiváló szakértője. Ha azt mondja, hogy legalább negyvenféle védett növényfaj él a hegyen, az úgy is van. Abban már kevésbé áll meg a véleménye, hogy az építkezés új utak építésével, a régiek szélesítésével jár, ami elkerülhetetlenül károsítja a környezetet. A kormány úgy adta áldását a helyszínre, hogy a környezet nem sérülhet, a bázis a jelenlegi katonai területen belül épül meg.
Tíz éve vállaltuk a telepítést, a kormányzatokon átívelő felelőtlenségünkből a zárórához közeledve a lehető legjobban kellene kijönni. A zöldek a Fidesz háttértámogatásával nekimentek a jelenlegi kormányzatnak, a kabinet nem akart nagy botrányt az ügyből, kereste a legkisebb presztízsveszteséggel járó, de a vállalt célnak még megfelelő megoldást. Így választották ki a Nagy-Tubest, amelyet elfogadtak a zöldek és elfogadta a Zengő beépítését ellenző Sólyom László köztársasági elnök is. Azt hihettük, hogy legalább ezen a fronton elül a csatazaj. Borhidi Attila nem így gondolta. A közéleti szereplésbe alig két éve belevágó idős professzor most úgy döntött, hogy itt az idő bemutatkoznia: mégpedig az újabb helyszín ürügyén. Nemet mond a Nagy-Tubesre, mert ott is nőnek virágok, és mert egy esetleges katonai konfliktus esetén Pécs veszélybe kerülne.
Értem én a tudóst. Több évtizedes szakmai múlt nem sokat jelent a választófülke homályában, két év a politika szélárnyékában sem nagy idő - ennyivel nem lehet választást nyerni egy olyan körzetben, ahol az egyik ellenfél a szocialista Szili Katalin. Most kell valami nagyot mondani, ha győzni akar. A helyzete nehéz, mondhatni reménytelen. Már csak azért is, mert lépése több mint árulkodó. Az érdekes ebben csupán annyi, hogy a jelölő párt annyira a konfliktusok keltésére voksol, hogy még ebben az esetben sem vette a fáradságot, hogy pihenjre intse a tekintélyes tudósembert - ezt most hagyja, inkább. Holott az egyébként igen csak harcias zöldek is érzékelték, hogy bár Tubesen, mint mindenütt máshol, nyílnak szép virágok, remélhetően a radarlokátor mellett is fognak. Nem mentek el tehát a két nappal ezelőtti megmozdulásra. Távol maradt a Zengőért Mozgalom, a Védegylet és a Greenpeace is.
Persze, a professzor úr is lehetett volna körültekintőbb. Például, ha utánanéz, hamar megtudhatta volna, hogy 1999 elején Orbán Viktor kormányfősége alatt lettünk NATO-tagok. Ugyancsak a Fidesz elnöke írta alá anno azt a kormányrendeletet, amely lehetővé tette, hogy a területileg illetékes építési hatóság megkérdezése nélkül, a honvédség saját magának adja ki a Zengőre az építési engedélyt.
Ennyit a flóráról.