Milliók a párnacihában

A legtöbb magyarnak nincs mit befektetnie. Akiknek mégis lenne, azok közül is kevesen merik a pénzüket a tőzsdére vinni: az alacsonyabb hozamot és a biztonságot választják.

Hétmillió forintnál, vagyis 25 ezer eurónál nagyobb pénzügyi megtakarítással honfitársainknak mindössze három százaléka rendelkezik - állapítja meg a GfK egy nemzetközi befektetési szokásokat ismertető, és emiatt magas határösszegeket tartalmazó tanulmánya. A hétmilliós összeg természetesen a lakáson, illetve más ingatlantulajdonon felüli megtakarítást jelent. A befektetési alapok, a kötvénykibocsátók, a nyugdíjalapok, a biztosítók, a brókercégek és a bankok potenciális ügyfélköre, vagyis a szabadon befektethető milliókkal rendelkező háromszázaléknyi magyar ráadásul meglehetősen óvatos, megtakarított pénzére inkább szerény, de biztos kamatot akar elkönyvelni.

Bezzeg a tengerentúlon, ahol nem 25 ezer eurós, hanem 50 ezer dollárnyi magánvagyon a felmérés alapja, az emberek jóval merészebbek. A válaszadók 40 százalékának van ugyanis 50 ezer dollárnál több szabadon mozgatható megtakarítása, amit 30 százalékuk részvényekbe, illetve részvényalapú befektetési alapokba tesz vagy tenne. Nyugat-Európa ehhez képest szinte szegénynek számít: csak a lakosság 13 százalékának van 14 millió forintnál nagyobb pénzügyi megtakarítása. A GfK Custom Research Worldwide és a Wall Street Journal Europe közösen készített befektetési barométeréhez 13 európai uniós országban, az USA-ban, Oroszországban és Törökországban vesznek fel adatokat. Mint kiderült, a háromszázaléknyi, hétmillió forintnál nagyobb pénzügyi megtakarítással rendelkező magyar térségünkben nem is olyan rossz arány, mert a közép-európai átlagnál egy százalékkal jobb.

Bár keveseknek van szabadon mozgatható tőkéjük, még kevesebbekről mondható el, hogy jól bánnának meglévő pénzükkel. A magyar megkérdezettek 78 százaléka például sehová nem fekteti be a pénzét, vagyis nem fialtatja azt. Ők azok, akik úgymond a párna alatt, illetve lekötetlenül a bankban tartják millióikat. Nyugat-Európa vagyonosai amerikai társaikhoz képest jóval óvatosabbak, de a közép-európaiaknál sokkal racionálisabbak: a nyugatiaknak csak az egyharmada nem fekteti be a pénzét. Nagyjából ugyanannyian már áttértek a rövid lejáratú, kockázatmentes betétekre legalább, és 10 százalékuk életbiztosításra is áldoz újabban. A rövid lejáratú betétek Európa-szerte a leginkább közkedvelt befektetési formának számítanak a pénzükkel valamit is kezdők többsége számára. Az európai tőzsdék egyelőre nem tudták megmozgatni a helyieket, miként a hosszú távú megoldást kínáló nyugdíjalapok sem.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.