Szent szövetség a szegényekért
A Time magazin az idén a világ leggazdagabb házaspárját, Bill és Melinda Gatest, illetve az ír rocksztárt, Bonót választotta az év emberének. A trió egyfajta "szent szövetségben" küzd a legszegényebbek helyzetének javításáért. Gatesék 51 milliárd dollárra becsült vagyonukból 29 milliárdot egy alapítványba helyeztek, és ugyanazzal az energiával követik pénzük működését, mint ahogyan azt felhalmozták. - Kétszer változtatja meg a világot - mondta a Microsoft elnökéről az énekes. A zenész 2002-ben találkozott először a milliárdosokkal, és három perc alatt annyi adatot vágott hozzájuk, hogy azok Patty Stonesifer, a Gates Alapítvány elnöke szerint elismerően csettintettek: - Ez ugyanolyan buggyant, mint mi vagyunk.
A Gates-házaspár nem elégedett meg az egyszerű jótékonykodással. Minden centre ügyelnek, és ragaszkodnak a lehető leghatékonyabb felhasználáshoz. Januárban például 750 milliót adtak a gyermekbetegségek elleni oltási kampányokra, de a pénzből a nigeri nomád törzsek éhínségének csillapítására és amerikai általános iskolák könyvtárainak bővítésére is jutott. Bono eközben hírnevét kihasználva addig járt a világ leghatalmasabb politikusainak nyakára, amíg elérte, hogy 2010-ig megduplázzák, és ötvenmilliárd dollárra emeljék az afrikai országoknak szánt segélykeretet. Saját szervezete, a DATA (az adatot jelentő mozaikszó az "Adósság, AIDS, Kereskedelem és Afrika" rövidítése) a fejlődő országokban uralkodó szegénység, illetve az AIDS ellen küzd.
A Time magazin 1927 óta nevezi meg az év emberét, az első címlap annak idején az óceán-átrepülő Charles Lindberghet ábrázolta. A szerkesztőség azt veszi figyelembe, ki gyakorolta a legnagyobb hatást a világra az adott évben - függetlenül attól, hogy a hatás pozitív vagy negatív. Így lehetett az év embere Sztálin és Hitler éppúgy, mint Gandhi, Martin Luther King vagy 1956-ban a "magyar szabadságharcos". Néhány név azok közül, akiknek jelölését az idén javasolták: Darth Vader a Csillagok Háborújából, XVI. Benedek pápa, Mahmúd Ahmedinezsád iráni elnök, az Apple-alapító Steve Jobs, Ray Nagin New Orleans-i polgármester, Tony Blair, Condoleezza Rice, Cindy Sheehan békeaktivista és Kanye West rapénekes.