Tüntetés az egyházi iskolák ügyében
Hardy F. Gábor, a megmozdulást szervező Szülői Közösségek elnöke elmondta: statisztikai csalás, hogy az egyházi iskolák nagyobb állami támogatást kapnának, mint az önkormányzatiak. Cáfolta továbbá, hogy bármelyik intézmény kötelezővé tette volna a diákoknak a részvételt. Közölte: helyreigazítást kért a Klubrádiótól, amelyben egy szülő saját neve és az oktatási intézmény megnevezése nélkül a részvétel kötelezővé tételéről nyilatkozott. Jelezte továbbá, hogy emiatt kész az Országos Rádió és Televízió Testülethez fordulni.
Hardy F. Gábor szerint a tüntetés három-négyszáz egyházi óvodát, iskolát és kollégiumot, több mint százezer diákot érint.
A demonstráción felszólalt Pápai Lajos győri katolikus megyés püspök is: elmondása szerint azért demonstrálnak, hogy "a magyar közoktatás buszaira, vonataira a mi iskoláink gyermekei is felszállhassanak". "Követeljük, hogy a költségvetési törvény tervezetének módosításával szüntessék meg a diszkriminációt, a jogegyenlőtlenséget, és állítsák helyre az egyenlő finanszírozást" - jelentette ki a püspök.
Pápai közölte: a 2005-ös évre a felekezeti iskoláknak járó kiegészítő támogatás 1,9 milliárd forintos összegéből egymilliárdot minden konzultáció és minden ígéret ellenére elvettek. A püspök jelezte: készen állnak arra is, hogy az Alkotmánybíróság mellett nemzetközi, emberjogi fórumokra is eljuttassák panaszukat.
A demonstráción a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia több más tagja is megjelent.
Hardy a résztvevők számát legalább a tervezett húszezer kétszeresére becsülte. Az általa felolvasott petícióval és több ezer támogató aláírással egy gyalogos csoport indult el az Oktatási Minisztériumhoz.
A petícióban módosító indítvány előterjesztését követelték a költségvetési tervezethez Magyar Bálint minisztertől. Azt írták: az egyházi közoktatási intézményeket a tervezet összességében mintegy 5-6 milliárd forinttal "igyekszik megrövidíteni".
A résztvevők körét meghatározóan felnőttek, továbbá középiskolás és felső tagozatos diákok alkották, de néhány kisiskolás korú diák is feltűnt a tömegben.
Megjelentek transzparensek a következő feliratokkal: "Kampányra van pénz? Az iskolára nincs?"; "Nem hagyjuk megfojtani az egyházi iskolákat!", "Ez esélyegyenlőség? Ez vallás alapú hátrányos megkülönböztetés!"; "2005 lenne a demokráciára nevelés éve?"; "Esélyegyenlőség? Gyávaság, gyűlöletkeltés".
Fodor Gábor: felháborító, hogy a gyerekeket viszik tüntetni
Fodor Gábor felháborítónak nevezte, hogy gyerekeket visznek az utcára demonstrálni az egyházi iskolák magasabb költségvetési támogatásáért. "Lehet-e vinni gyerekeket tüntetni? Lehet-e őket arra kényszeríteni az iskolában, hogy az iskolafenntartó akarata szerint menjenek politikai demonstrációra, olyan helyzetben, amikor mindannyian tudjuk, hogy a diákok hogyan függenek a tanároktól" - tette fel a kérdést pénteki sajtótájékoztatóján az SZDSZ ügyvivője.
Magyar: a demonstrációnak nincsenek okai
Magyar Bálint oktatási miniszter szerint az egyházi iskolák támogatása ügyében demonstrálók követelései részben okafogyottak, részben nagyfokú tájékozatlanságról tanúskodnak.
A szaktárca vezetője a pénteki kormányszóvivői tájékoztatón a tüntetők követeléseinek, álláspontjának túlhaladottságáról, illetve megalapozatlanságáról beszélt, és kijelentette: nem látja indokoltnak a pénteki demonstrációt, de elismeri, hogy a magyar állampolgároknak joguk van tüntetni. "Amihez nincs joga az iskoláknak, gyermekeket használni élő pajzsként ilyen típusú tüntetéseken" - szögezte le Magyar.
A költségvetési források elosztása, amely a demonstráció célját képezte, politikai küzdelem kérdése, ebbe nem kell és nem szabad gyerekeket bevonni - mondta.
Magyar közlése szerint a demonstráció szervezőinek egyik követelése volt, hogy az egyházi közoktatási kiegészítő normatív támogatás ugyanakkora legyen, mint az önkormányzati közoktatási intézményekben volt 2004-ben. Az önkormányzati közoktatási intézmények kiegészítő támogatást nem kapnak - közölte.
A második követelés úgy szólt, hogy 2006-ban is kötelezően alkalmazni lehessen az egyházi iskolák dolgozóira is a közalkalmazotti bérkategóriát. A miniszter kijelentette: a tárca egyetért azzal, hogy minden pedagógus a közalkalmazottinak megfelelő bért kapja meg, és a közoktatási törvény szabályozási garanciát is ad erre. Ha előfordul olyan, hogy egy egyházi intézményben tanító pedagógus nem kapja meg a közalkalmazotti besorolásának megfelelő juttatást, akkor az iskola fenntartójánál kell tiltakozni - mondta Magyar.
A harmadik, bizonyos normatívákat érintő követelésről elmondta: éppen ezen a héten, a miniszterelnök javaslatára született döntés arról, hogy a jövőben kapják meg a bejáró, a kistelepülési és a társulási normatíva meghatározott fajtáját az egyházi iskolák. Ezek az előző kormány alatt sem jártak az egyházi iskoláknak, mégsem lehetett tiltakozás szavát hallani - mondta az oktatási miniszter.
Ismertetése szerint a demonstrálók követelték: az egyházi intézményeket ne zárják ki a nemzetiségi oktatási feladatokra, szakmai és informatikai fejlesztési feladatokra biztosított keretből. Leszögezte: a nem állami iskolák mind jogosultak ilyen normatívára, tehát ez is megalapozatlan követelés.
A szakminiszter szerint diszkriminációnak inkább az mondható, hogy az egyházi oktatási intézmények jóval több támogatást kapnak, mint a többi nem állami iskola. Magyar a jövő évi forráscsökkenés magyarázataként a csökkenő gyereklétszámot és az áfa-szabályok változása miatti költségcsökkenést említette meg.
Hangsúlyozta: míg az egyházi iskolák támogatására 2001-ben 21, addig 2004-ben 39, idén pedig 44 milliárd forintot fordítottak, ráadásul 2001-ben egy egyházi iskola diákjára 50 ezer forinttal kevesebb pénz jutott, mint egy önkormányzati vagy állami intézmény tanulójára, ez a helyzet pedig két év alatt az ellenkezőjére változott.
(forrás: MTI)