Elnapolták Orhan Pamuk perét
Mielőtt a sötét öltönyben érkező Pamuk beléphetett volna a bíróság épületébe, a tüntetők pfujolással fogadták, egyikük, egy nő mappával fejbe vágta őt, míg egy másik tiltakozó "árulót" kiáltott felé. A rendőrök a támadó nőt elvezették, az írót pedig biztonságos helyre menekítették.
A bíróság azért döntött a pénteki tárgyalás elnapolásáról, s a február 7-i folytatásról, mert meg kívánja várni az igazságügy-miniszter állásfoglalását az ügyben - közölte Cem Özdemir német európai parlamenti képviselő.
Orhan Pamuk ellen a török nemzet nyílt megsértése miatt emeltek vádat, miután az író több hónappal ezelőtt - hazájában tabut törve - kijelentette, hogy (a világban közismert 1915-ös örmény népirtás idején) török földön egymillió örményt és 30 ezer kurdot öltek meg.
A tárgyalás megnyitására megfigyelőként hat európai parlamenti képviselő és egy brit törvényhozó érkezett, a tárgyalóterembe való belépéskor azonban kisebb dulakodásba keveredtek a Pamuk elleni vádat képviselő nacionalista jogászokkal.
Az Európai Unió bővítési biztosa, Olli Rehn korábban arra figyelmeztette Ankarát, hogy a most kezdődő perben valójában nem Pamukról, hanem Törökországról fognak ítéletet mondani. "Döntő próba" az ország számára ez az eljárás - mondta Rehn a szólásszabadságot kérve számon az unióba törekvő Törökországtól. Megjegyezte, arra számít, hogy Ankara tiszteletben tartja az emberi jogok európai alapokmányát és az EU koppenhágai kritériumait, azaz az uniós tagság politikai feltételeit.
Hat hónaptól 3 évig terjedő börtönbüntetés lenne kiróható Orhan Pamukra a kijelentése elhangzásakor érvényben volt - azóta megreformált - törökországi büntető törvénykönyv értelmében. Maga az író arra számít, hogy nem fogják elítélni. (MTI)