Cinikus sértés, hirdetésben

Óriási felháborodást váltott ki az európai tárgyalók körében egy negyedoldalas hirdetés, amely a Financial Times ázsiai kiadásában jelent meg.

Az ENSZ két ügynöksége adta fel. Gyerekek láthatók rajta, s egy kérdés: Kiveszik az élelmet a gyerekek szájából a WTO tárgyalói? Az öszszes uniós tagállam teljes támogatásával levelet írt a lapnak Peter Mandelson és Mariann Fischer Boel mezőgazdasági főbiztos, melyben kikérik maguknak a "cinikus sértést", amely a Világkereskedelmi Szervezet összes tagját érte. Felhívják a figyelmet rá, hogy az élelmiszer-segélyekről szóló vita egyáltalán nem szól a humanitárius segélyek korlátozásáról. A két biztos szerint éppen azok hatékonyabbá tételéről folyik a vita. Felhívják a figyelmet arra, hogy az OECD szerint a segélyek általában akkor a legbőségesebbek, amikor nagyok a készletek és alacsonyak az árak. A logikus pedig az lenne, ha éppen akkor nőnének az adományok, amikor alacsonyak a készletek és magasak az árak. Nyilvánvaló, hogy bizonyos - meg nem nevezett - országok akkor vásárolnak, adományoznak élelmiszereket, amikor le kell tölteniük az otthon felhalmozódott készleteket.

Mandelson és Fischer Boel szerint a könnyű megoldás ennek a gyakorlatnak a megszüntetése. Szerintük a segélyezést természetesen folytatni kell, de kötetlen készpénz formájában. Ezt át kell adni az ENSZ humánitárius segélyezéssel foglalkozó ügynökségeinek és nem kormányzati szervezeteknek, hogy azok szerezzék be az élelmiszert, s eközben minimalizálni kell a korrupció lehetőségét.

Ugyancsak az OECD szerint a kötött élelmiszersegélyek költsége ötven százalékkal magasabb, mint a helyi vásárlásokkal megoldott segélyezés. Ez a főbiztosok szerint azt jelenti, hogy ugyanezen az áron meg lehetne duplázni a segélyek mennyiségét. Felhívják a figyelmet rá, hogy az EU már évek óta ezt a gyakorlatot követi. Végül leszögezik, hogy az ENSZ ügynöksége a hirdetés költségeit sokkal bölcsebben is felhasználhatták volna, s jobban a szemük előtt tarthatták volna humanitárius céljaikat. A levélben nem írják le, de ismeretes, hogy ezt a vitát Hongkongban az EU az USA-val vívja, vagyis a szemrehányás elsősorban Washingtonnak szól.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.