Ifjúság a környezetvédelemért
A projekt fővédnökségét - Sólyom László magyar köztársasági elnökkel és Janez Drnovsek szlovén államfővel együtt - ellátó Köhler méltatta a kezdeményezést, amely egyrészt bevonja a középiskolásokat a környezetvédelmi programokba, másrészt hidakat épít német és közép-európai fiatalok között.
A Német Környezetvédelmi Alapítvány (DBU) által támogatott programban hat magyar középiskola vesz részt, Berlinben a győri Révai Miklós Gimnázium négy diákja képviselte a hazai színeket. A révaisok a Würzburg melletti Münsterschwarzach városka Egbert gimnáziumának diákjaival egy üvegszenzort állítottak elő - a vékony üveglap különféle környezeti hatások mérésére szolgál -, a "prototípust" tegnap át is adták Köhler elnöknek. A partneriskolák diákjai évente kétszer egy-egy hétre találkoznak Németországban és Magyarországon, de a közös kutatás és munka mellett azért jut idő ismerkedésre és kikapcsolódásra is (a győriek legutóbbi németországi látogatásukon például 15:1-re győzték le az Egbert gimnázium focicsapatát).
A kutatások eredményeiről újságcikkben számolnak be, ami a médiapartner lapokban meg is jelenik (Magyarországon a Népszabadságban). A tizenhat-tizenhét évesekhez így próbálják közelebb hozni az írott rajtót, rászoktatni őket a sokoldalú informálódásra. - A környezettudatos szemléletre a mai fiatalok jobban hajlanak, mint a középgeneráció, amelyet még a szelektív hulladékgyűjtésre is nehéz rábeszélni - mondta lapunknak egybehangzóan Katanics Sándor, a veszprémi Lovassy László és Horváth Péter, a győri Révai Miklós Gimnázium igazgatója, akik igyekeznek a biológia-, a kémia- vagy a földrajzórákon tananyagba illeszteni a környezetvédelmet. Fontosnak tartják, hogy a diákok így megtanulnak közösen projekteken dolgozni, ami egyébként nem tartozik a magyar oktatás erősségei közé. A legnehezebb feladat az írott sajtót megszerettetni a tizenévesekkel, akik azt túlpolitizáltnak és olykor hisztérikusnak tartják.