Átutalták a csepeli önkormányzatnak a szigetcsúcsi ingatlanok vételárát

A Fadesa Hungária Ingatlanfejlesztő Zrt. átutalta azt a több mint 11 milliárd forintot, amelyért megvásárolták a csepeli önkormányzattól a csepeli szigetcsúcson elhelyezkedő négy ingatlant - tájékoztatta Tóth Mihály polgármester csütörtökön az MTI-t.

A Csepel északi részén lévő 82 hektáros terület eladásáról szóló szerződést az önkormányzat november 18-án írta alá a spanyol céggel.

A polgármester MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a felek úgy ítélik meg, hogy az összeg átutalása után a pályázatban megfogalmazottak megvalósítása a legfontosabb feladat.
Ez a projekt tervbe veszi a csepeli terület újraélesztését, a megfelelő városfejlesztést, munkahelyek és gazdagodás megteremtését Budapest ezen részén - írta a csepeli polgármester.
Demszky Gábor kedden arról tájékoztatta a Fadesa képviselőit és a kerületi önkormányzatot, hogy a megkötött szerződést a Fővárosi Önkormányzat semmisnek tekinti, mivel annak tartalma jogszabályba ütközik.

"A főváros álláspontja szerint jogszabályba ütközik, hogy az adásvételi szerződések tárgya olyan ingatlanokra irányul, amelyek a helyi önkormányzatokról szóló törvény értelmében forgalomképtelen önkormányzati vagyonnak minősülnek, illetve amelyeket a Budapesti Agglomeráció Területrendezési Tervéről szóló törvény beépítésre nem szánt zöld területként jelöl" - áll a főpolgármesteri hivatal keddi közleményében.

Hozzáteszik: ez utóbbi rendelkezés egyúttal azt is jelenti, hogy a Fadesa Hungária által hasznosítani kívánt területre lakóparkokat építeni jogszerűen nem lehet.

A tájékoztatás szerint Demszky Gábor tudatta a spanyol cég képviselőivel, hogy a Fővárosi Önkormányzat bírósághoz fordul, hogy a cég és a kerületi önkormányzat között létrejött szerződés semmisége miatt az eredeti állapotot állítsa helyre. A főváros keresetében kéri a bíróságot, hogy a perindítás tényének földhivatali bejegyzését rendelje el, így az ingatlan permentessége nem állna fenn.

Francia vezetésű konzorcium építheti a csepeli szennyvíztisztítót

A francia vezetésű Csepel 2005 FH Konzorcium építheti fel a csepeli szennyvíztisztítót - tudatta a csütörtökön kihirdetett eredményt a főpolgármesteri hivatal az MTI-vel.

A Budapesti Központi Szennyvíztisztító Telep tervezési, kivitelezési, valamint négy évig tartó üzemeltetési feladatait magában foglaló közbeszerzési eljáráson nyertes konzorciumot a Degrémont S. A., az OTV France, a Hídépítő Rt., valamint az Alterra Kft. alkotja - áll az MTI-hez eljuttatott közleményben.

E szerint a tárgyalások során a nyertes konzorcium mintegy 30 millió euróval mérsékelte eredeti ajánlatát, és 249 millió euróért vállalta a szennyvíztisztító tervezését, kivitelezését, valamint egyéves próbaüzemeltetését.

Az Európa legnagyobb környezetvédelmi beruházásról szóló szerződést még ebben az évben alá kívánja írni a főváros - olvasható a hivatal közleményében.

Mint írták: a szennyvíztisztító próbaüzeme 2009-ben kezdődhet el, a projekt pénzügyi zárásának határideje 2010 vége. A központi szennyvíztisztítónak köszönhetően öt év múlva 92 százalékos lesz a biológiailag tisztított szennyvíz aránya Budapesten.

A közbeszerzési eljárást a kiírástól kezdve a szerződéskötésig folyamatosan felügyeli és ellenőrzi az Európai Bizottság, a Nemzeti Fejlesztési Hivatal, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium, valamint a Fővárosi Önkormányzat szakértői - tartalmazza a tájékoztató.
A közlés szerint 24 pályázó vette meg a részvételi felhívást, majd konzorciumokba szerveződve öten nyújtották be pályázatukat. Közülük hármat a bíráló bizottság kizárt az eljárásból jogi hiányosságok, összeférhetetlenség miatt. A kizárt cégek közül egy élt jogorvoslati kérelemmel, azonban ezt a Közbeszerzési Döntőbizottság elutasította.

A részvételi szakasz eredményhirdetése 2005. július 25-én volt. Az ajánlatot tevő két cég, a Csepel 2005 FH Konzorcium és a WWTP Budapest JV a vonatkozó jogszabályoknak, valamint a részvételi felhívásnak megfelelően nyújtotta be jelentkezését, ajánlatot azonban már csupán a Csepel 2005 FH Konzorcium adott be. A közbeszerzési törvény alapján egy ajánlattevő esetén is érvényes az eljárás, le kell folytatni a tárgyalásos szakaszt, tehát nincs lehetőség az eljárás eredménytelenné nyilvánítására - fogalmaz a közlemény.

A dokumentum szerint 2005. október 25. és december 7. között három tárgyalási fordulóban folytak az egyeztetések, az ajánlatot a Közbeszerzési Bizottság 2005. december 14-én fogadta el.

Az elfogadott ajánlat műszaki, finanszírozási, valamint garanciális oldalról egyaránt teljesíti a tenderkiírás elvárásait. Előnyös körülmény a fővárosi önkormányzat számára az is, hogy az ajánlat szerinti tisztítási technológia magasabb színvonalú, drágább műszaki megoldásokat tartalmaz a pályázati kiírásban szereplő technológiához képest - áll a közleményben.

A főváros tájékoztatása szerint a projektet az Európai Unió 65 százalékban, a Magyar Állam 20 százalékban, míg a Fővárosi Önkormányzat 15 százalékban finanszírozza. A szennyvíztisztítóhoz az Európai Beruházási Bank (EIB) 100 millió euró hitelt biztosít.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.