Vita Hongkongban arról, hogy ki a szegény
A Kereskedelmi Világszervezet hongkongi értekezletén az első számú témává a legszegényebb országoknak szánt csomag vált, mivel a többség szerint a 149 WTO-tagállam képviselői már feladták a reményt, hogy az eredeti terveknek megfelelően szabadkereskedelmi szerződéstervezetet sikerüljön kidolgozni. Így a többség már csak a 49 legszegényebb országnak szánt kereskedelmi csomag kidolgozását tartja a találkozó maximálisan elérhető céljának.
A Fejlesztési Csomag néven ismert tervezet a bírálók szerint valójában olyan pénzügyi segély, amelyért cserébe a szegény országoknak a nyugati befektetők számára kedvező belső reformokat, magyarán piacot kell adniuk. Ez egyfelől szállítási beruházások vállalását jelenti, azaz sztrádák, kikötők építését, másfelől pedig a segélyezett országoknak lehetővé kell tenniük, hogy külföldi cégek nagyobb lehetőségeket szerezzenek a szolgáltatási piacukon, például a vízszolgáltatásukban.
Egy ENSZ-felmérés szerint majdnem minden fejlődő országban, ahol gyors piacnyitási reformot vezettek be, erőteljes jövedelmi különbségek alakultak ki és megnövekedett a munkanélküliség a szakképzettség nélküli dolgozók körében - írja a The Guardian.
Egy friss kutatás szerint az afrikai WTO-delegátusok kétharmada szerint a szőnyegen fekvő javaslat valójában rontana az országuk helyzetén, olvasható a brit lapban.
Az EU javaslatot tett rá, hogy a fejlett világ nyissa meg a legszegényebb országok előtt a piacait vám- és kvótamentesen, de a javaslat egyelőre elbukott azon a vitán, hogy melyek a szegény államok, és hogy milyen áruféleségekre vonatkozzon az ajánlat. Az USA például ellenzi, hogy Banglades és Kambodzsa rajta legyen a listán.
Az Egyesült Államok bejelentette, hogy kész vám- és kvótamentes hozzáférést biztosítani piacain a nyugat-afrikai államokból érkező gyapotnak. Az Oxfam International szóvivője szerint a probléma nem az, hogy a nyugat-afrikai gazdálkodók nem tudják eladni gyapotjukat az amerikai piacon, hanem az, hogy az amerikai dömpingárak lenyomják a világpiaci gyapotárakat és ezzel a nyugat-afrikai termelők létét fenyegetik.
Ugyanakkor Washington nem akar a legszegényebb exportőröknek szabadpiacra jutást engedni olyan érzékeny területeken, mint a textiliparvagy a cukoripar. Japán pedig a rizspiacát nem akarja megnyitni.
Szanyi Tibor, a magyar delegáció vezetője szerint komoly esély van arra, hogy a konferencia végére sikerül megállapodni a fejlődő országoknak nyújtandó fejlesztési csomag kérdésében. Így akár jövőre is lezárulhat a WTO dohai fordulója - mondta.
Az európai uniós tagállamok egyhangú álláspontot fogalmaztak meg azértekezlet harmadik napján azzal kapcsolatban, hogy a különböző témáktárgyalását párhuzamosan kívánják folytatni - nyilatkozta Szanyi Tiboraz MTI-nek.
A Guardian weboldalán vezetett blogjában Carloline Lucas zöldpárti britképviselő elmondta, hogy az EU-t nyolcszáz ember képviseli Hongkongban,az Egyesült Államokat háromszázötven, ezzel szemben Burundit csakhárom. Ilyen felállás mellett nem lehet azt állítani, hogy aWTO-tárgyalások mindenki számára átláthatóak és demokratikusak, mondjaLucas.
A tárgyalások idejére a világ minden részéről tüntetők érkeztek Hongkongba. Az ő reményük az, hogy a WTO-értekezlet kudacba fullad, mert a jelenlegi felállás szerint a fejlett országok, és az általuk képviselt transznacionális vállalatok érdekeit képviseli elsősorban a szervezet.
(forrás: MTI, The Guardian)