Japán az Egyesült Államokkal közösen elfogórakéta-rendszert fejleszt

Japán a harmadát fizeti annak a költségnek, amelyet a következő generációs elfogórakéta japán-amerikai kifejlesztésére fordítanak - jelentette csütörtökön a Jomiuri Simbun című japán napilap.

A Standard Missile-3 (SM-3) jelű rakéta modernizált változatának kifejlesztése mintegy hárommilliárd dollárba fog  kerülni kilenc év alatt. Japán ebből 1-1,2 milliárdot vállal - írta a lap meg nem határozott forrásokra hivatkozva. A közös fejlesztésű  rakétát - amelynek gyártását 2016-ban kezdik el - AEGIS-rendszerrel (napjaink egyik legmodernebb felderítő és  fegyverrendszer-együttesével) ellátott amerikai és japán rombolókra  szerelik majd.     

A tokiói védelmi minisztérium egyik szóvivője közölte, hogy a két ország még nem fejezte be a fejlesztési program részleteinek kidolgozását, a finanszírozással kapcsolatosakat sem. A  Jomiuri szerint a részletekről valószínűleg a december 24-ei kormányülésen határoznak.
Japán és az Egyesült Államok közvetlenül azután kezdte el közösen kifejleszteni a következő generációs védelmi rakétarendszert, hogy Észak-Korea 1998-ban kísérletképpen Japán  területe fölött reptetett el egy rakétát. Szakértők szerint egy észak-koreai rakétának mindössze tíz percre van szüksége ahhoz, hogy elérje Japán területét.

Észak-Korea bírálja, provokációnak tartja a japán  rakétafejlesztési terveket, de a térség más országai is - köztük Kína és Oroszország - kifejezték aggodalmukat amiatt, hogy Japán a  készülő rakétapajzsot az ő katonai ütőképességük ellenőrzésére  akarja felhasználni. Japán tisztségviselők szerint a védelmi rakétarendszer kiépítése összhangban van az országnak azzal a  koncepciójával, hogy katonai tevékenysége és képességei pusztán védelmi jellegűek. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.