Morognak a montenegrói elnök budapesti fogadtatásán
A belgrádi újság azt írja, hogy a legnagyobb montenegrói ellenzéki párt, a Szocialista Néppárt (SNP) berkeiben éles reagálásokat váltottak ki a történtek. Felvetődött, példátlan eset vagy szokásos gyakorlat az, hogy a montenegrói vagy szerbiai politikusok külföldi látogatásain saját tagországuk állami jelképeit helyezik ki a fogadó ország szimbólumai mellé.
Kétségtelenül állami-politikai botrány. Az eset durva beavatkozást jelent Szerbia és Montenegró Államközösségének belügyeibe, és meglepő, hogy ezt egy olyan ország teszi, mint Magyarország. Emiatt várjuk a Szerbia és Montenegró-i külügyminisztérium reagálását és Vuk Draskovics külügyminiszterét is, akinek hallatnia kellene a hangját. Szvetozar Marovicsnak (szövetségi államfő) is nyilvánosságra kell hoznia álláspontját, amely, feltételezem, szokás szerint olyannyira szofisztikus lesz, hogy senki sem fogja érteni - mondta a lapnak Dragan Koprivica, a SNP egyik vezetője.
A Politika nem kapott választ a belgrádi külügyi tárcánál a fentebb felvetett kérdésre, a montenegrói elnök protokollosztályának egyik tisztségviselője, Miodrag Bajics pedig kitérő választ adott. A belgrádi napilap azonban rámutatott arra, hogy a tagországok állami szimbólumainak használata nem csak a montenegrói politikai vezetőkre jellemző: Borisz Tadics szerb elnök bulgáriai, líbiai és magyarországi látogatása idején a fogadó ország zászlaja mellett a szerb zászló lengett, s a szerb, nem pedig a Szerbia és Montenegró-i közös himnuszt szólaltatták meg. Milan Paunovics, a belgrádi jogi egyetem nemzetközi jogi szakértője ugyanakkor rámutatott arra, hogy a nemzetközi jog alanya Szerbia és Montenegró államközössége, ezért csakis a közös lobogó és himnusz használható az ország politikusainak külföldi látogatásakor.
Más belgrádi és podgoricai sajtóorgánumok nemigen észlelték az államközösség fenntartásáért küzdő montenegrói ellenzék felháborodását, de Vujanovics budapesti fogadtatása nem kerülte el a figyelmet. A Beta belgrádi hírügynökség budapesti tudósításában megjegyezte, hogy Vujanovicsot a montenegrói himnusz és a montenegrói zászló fogadta Budapesten, amire eddig nem volt példa más országokban tett látogatásaikor - jelentette az MTI.
A legolvasottabb montenegrói napilap, a Vijesti, a Mina podgoricai hírügynökségből átvett tudósításában - amelyben Budapest helyett rendre Bukarestet ír - megjegyzi, hogy a Vujanovics bukaresti tartózkodásán a protokolláris bánásmód alapján is látszott, hogyan viszonyul Magyarország Montenegróhoz. Vujanovicsot független állam vezetőjeként fogadták Magyarországon - írja a lap, amely a magyar Országgyűlés elnökének a nevét is hibásan, "Katalin Sali-nak" írja.
Magyar külügyi források a Népszabadságnak elmondták: - Mindenki mindenről tudott, a magyar illetékesek egyeztettek Szerbia és Montenegró budapesti nagykövetségével is. Az is jelzi, hogy minden rendben lehetett, hogy az államközösség budapesti nagykövete részt vett a montenegrói elnök programjain, de semmiféle jelzést az állami jelképek ügyében nem tett.
Megfigyelők szerint az "érzékenység" mögött szerbiai és montenegrói belviták állnak a függetlenségről tartandó népszavazáshoz kapcsolódva. Jelenleg a függetlenségpártiak a közvélemény-kutatások szerint 43-34-re "vezetnek" azokkal szemben, akik megmaradnának a laza államközösségben. Úgy tudni, még az államközösség budapesti nagykövetségén is megoszlanak a vélemények.