Választás és merényletek Irakban
A 15 millió bejegyzett választó 275 parlamenti mandátum sorsáról dönt. A várhatóan januárban alakuló kormány megbízatása négy évre szól majd. A jelenleg kormányzó síita blokk a januári 48 százaléknál kevesebb szavazatra számíthat, a kurdok és a szunniták 20-20 százalék körül szerepelhetnek. Kérdés, hogy mekkora szerephez jut Ijad Allavi korábbi kormányfő mindhárom táborból toborzó, világi demokráciát sürgető pártja.
George W. Bush egy hétfői be-szédében voksolásra szólította fel az irakiakat, de figyelmeztette is őket arra, hogy a sikeres választás után még nehéz idők várnak rájuk. Az amerikai elnök egy kérdésre válaszolva először beszélt a háború iraki áldozatairól. Azt mondta, hogy a hadműveletek kezdete óta mintegy 30 ezer iraki vesztette életét, az amerikai veszteségek pedig meghaladják a 2100 főt. Megfigyelők szerint az irakiakra vonatkozó adat a becslések alsó értéke. A Fehér Ház később úgy pontosított, hogy - az elnök csak a sajtóban emlegetett adatot ismételte meg.
Irakban a választás előtti napokban sem csitul az erőszak. Tegnap Ramadiban agyonlőttek egy neves szunnita politikust. A merényletet azonnal elítélte az USA bagdadi nagykövete. Bagdad síita negyedében egy gyalogos járőr négy amerikai tagja vesztette életét.
- Az Egyesült Államok azt tervezi török lapértesülés szerint, hogy a decemberi iraki választások után kivonja katonai erőit az arab ország északi részéből, és nem zárható ki, hogy Törökországra bízza a térségben keletkező vákuum betöltését.
Ebben az esetben Ankarának kellene gondoskodnia a terület biztonságáról - írta keddi számában az Aksam című napilap, annak kapcsán, hogy hétfő óta a török fővárosban tárgyal Porter Goss, az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója.