Tízezermilliárdból épülne a magyar Nyugat

Mire fordítson Magyarország tízezermilliárd forintot? Akárcsak a lottófőnyereményt, az EU-támogatásokat is érdemes okosan elkölteni: ezen múlik, kialakulnak-e idehaza az irigyelt nyugat-európai viszonyok.

Miközben minden politikus arról panaszkodik, mennyi pénzt akarnak elvenni az új tagállamoktól a most alakuló, 2007- 2013-as EU-költségvetésben, szinte megfeledkezünk arról, hogy Magyarország így is legalább 5500 milliárd forint támogatásra számíthat. Nézzük ugyanezt forintban: az EU-forrásokat kötelező hazai pénzzel kiegészíteni, és a társfinanszírozással együtt már minimum 7500 milliárd forint a tét. Sőt, a végösszeg (a néha magasabb "önrész" következtében) akár tízezermilliárd forint is lehet.

- Egyetlen szóval is válaszolni tudok arra, mire költsünk ennyi támogatást: kultúraváltásra. Új munkakultúra, vállalkozási és közéleti kultúra kell a felzárkózáshoz - mondja Veress József, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára. Szerinte a fő kérdés az, képesek-e modernizálódni a hazai kis- és középvállalatok? A cégek 0,4 százaléka adja a magyarországi export felét (az Audi kivitele például meghaladja a teljes mezőgazdasági és élelmiszer-ipari exportot), most tehát a kisebb vállalatokon a sor, hogy rátaláljanak a nemzetközi piacra. Akár úgy, hogy valamelyik multi beszállítójává válnak, akár úgy, hogy felfedeznek egy világpiaci rést, és ott piacvezetők lesznek. - Egy dániai cég szállodai vasalók gyártásából gazdagodott meg: igen speciális, csúcstechnikájú készülékekről van szó. Ez a vállalat ráadásul hosszú beszállítói láncot mozgat - említ egy példát az államtitkár.

A szemléletváltást a sokkal több pénz is indokolja: 2007-től évente háromszor annyi EU-támogatást használhat fel Magyarország, mint most. - A lényeg, hogy a vállalkozások vagy az önkormányzatok merjenek nagyot gondolni. Ne rövidlátóan, finanszírozási szempontból tervezzenek (most éppen mire hiányzik pénzük), hanem átfogóbb, jóval ambiciózusabb elképzelésekkel álljanak elő - magyarázza Kovács István Vilmos, a Nemzeti Fejlesztési Hivatal (NFH) elnökhelyettese.

Konkrét tervek máris vannak. Az erősen Budapest-központú országban fejlesztési pólusokat jelöltek ki (a főváros mellett Debrecen, Győr, Miskolc, Pécs, Szeged és a Székesfehérvár-Veszprém tengely). Ezekben - az EU-támogatások segítségével - olyan komplex fejlesztési programok indulnak majd, amelyek nemcsak az adott várost, hanem az egész régiót "magukkal húzzák". Hajba Attila, az NFH tervezési főosztályának helyettes vezetője ízelítőt ad a tervekből: a közlekedés fejlesztése, az informatikai infrastruktúra és az üzleti szolgáltatások javítása, az egyetemek és a gazdasági élet kapcsolatának erősítése.

S ha már a turizmusnál tartunk, kedvező példák most is akadnak. Füzesgyarmaton felújították a fürdőt, a közeli magánszállodával együtt gyógyászati centrumot alakítottak ki, odatelepült egy kemping is, és máris beindult a gyógyturizmus. - A legfontosabb, hogy valódi fejlesztési stratégia vezérelje az emberek tevékenységét, ne pedig a pályázati kiírások mentén sodródjanak. Nem azt kell megnézni, mire adnak pénzt, hanem a meglévő stratégiához kell keresni EU-támogatást - figyelmeztet Veress József.

Sőt, az oly sokat emlegetett versenyképességhez ez sem elég, a különféle ágazatok együttműködését sem lehet mellőzni. Maradjunk a turizmusnál: a turistának el is kell jutnia a megfelelő helyre (tömegközlekedés fejlesztése), a környező üzleteket célszerű tovább nyitva tartani, vonzó kulturális programokat is érdemes szervezni - és így tovább.

Tudni kell persze azt is, mire szeretnének költeni a magyarországi térségek. Az EU-támogatások felhasználását szabályozó, 2007-2013-as nemzeti fejlesztési tervet most dolgozzák ki, és a munkába bevonják a regionális fejlesztési ügynökségek tervezőit is. - Ők a közvetítők a helyi fejlesztési tervek és az országos tervezés között - teszi hozzá Kovács István Vilmos.

A játékszabályok egyszerűsítésével is igyekeznek megkönynyíteni a minden eddiginél több uniós forrás felhasználását. A pályáztatási folyamat (meghirdetés, kiértékelés, szerződéskötés, elszámolás) jelenleg harmincféle eljárásrend szerint zajlik, 2007-re már csak öt marad belőlük. - Teljesen mindegy, hogy valaki kórházat épít, roma gyerekeket oktat vagy kastélyt renovál, a jövőben egységes szabályok alapján igényelhet támogatást. Hála az egyszerűbb rendszernek, szélesebb körben lehet majd elektronikus úton pályázni - sorolja a terveket Heil Péter, az NFH elnökhelyettese.

Az EU-támogatások felhasználásánál kötelezõ "hirdetõtáblát" is kitenni
Az EU-támogatások felhasználásánál kötelezõ "hirdetõtáblát" is kitenni
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.