Közös díj a szétválasztott falunak
Budai János több mint három évtizeden keresztül vezette a hazai románság egyetlen országos beiskolázású, tizenkét évfolyamos oktatási intézményét, a gyulai Nicolae Balcescsu Román Iskolát. Igazgatói tisztsége mellett 1994-1998 között elnöke volt a Magyarországi Románok Országos Önkormányzatának is.
A számok ugyanakkor nem mutatnak kedvező képet, hisz a 2001-es népszámlálás adatai alapján a kisebbségek közül kizárólag a románok lélekszáma csökkent 1990-hez képest. Budai János szerint nehéz magyarázatot találni erre. Úgy tapasztalja, hogy a valóságban ennek éppen az ellenkezője történik: a románság egyre erősödik.
A Kisebbségekért Díj kitüntetettjei között van Illár József, a ma Ukrajnához tartozó Kisszelmenc polgármestere és Tóth Lajos, a szlovákiai Nagyszelmenc polgármestere. A II. világháború után a magyar falut egyetlen éjszaka vágták ketté a határral. Családokat, rokonokat, barátokat választottak szét. A rendszerváltás után a kettészakított falu mozgalmat indított egy gyalogos-határátkelő létesítéséért. A közeljövőben várhatóan sikerrel jár a kezdeményezés, és megnyílik az átkelő.
A Kisebbségi Díjakat - Sólyom László államfővel és Szili Katalin házelnökkel közösen - Gyurcsány Ferenc miniszterelnök adta át. A kormányfő hangsúlyozta, hogy a magyar államnak legalább olyan eltökéltséggel kell identitásuk megőrzésében segíteni az itteni kisebbségeket, amilyen eltökéltséggel a határokon túl élő magyar közösségeket támogatja. Elismerésben részesült még: Choli Daróczi József népművelő, pedagógus, író, Deák Ernő történész, a Bécsi Tudományos Akadémia munkatársa, a Bécsi Napló főszerkesztője, Farkas Antal, az Országos Cigány Önkormányzat alelnöke, Gábrity Molnár Irén, a szabadkai Magyarságkutató Tudományos Társaság elnöke, Golub Iván, a fővárosi Uzsoki Kórház főigazgatója, Guttman Mihály, a Kolozsvári Zeneiskola volt művészeti igazgatója. Megosztott díjat kapott Mága Zoltán zenész, valamint Nyári Gyula előadó- és fotóművész.