Körüljárt körbetartozás
Egy hete ismertetett vállalkozástámogatási programjában a gazdasági tárca a kis- és középvállalkozások számára mintegy ezermilliárd forintnyi keretet nyitott meg. E csomagban helyet kapott a körbetartozások elleni érdemi fellépés lehetőségeinek megteremtése is. Az a tétel, amelyet Orbán Viktor hétfőn a parlamentben friss követelésként fogalmazott meg.
Az állami beavatkozás szükségessége a szakminisztérium és a fuvarozói érdekképviseletek nyári tárgyalásain került napirendre. A konkrét lépésekre az építőiparban, illetve a nagy áruházi láncoknak beszállító kiskereskedők számára immár vállalhatatlan terhet jelentő körbetartozások miatt került sor.
- Döbbenetesnek tartom, hogy az ellenzék saját ötleteként adja elő azokat a kormányzati terveket, amelyekről a nyilvánosságra hozataluk előtt tudomást szerez - jelentette ki tegnap Kóka János. A gazdasági tárca vezetője lapunknak arról beszélt: a körbetartozások ügyének rendezését célzó kormányzati tervről a kis- és középvállalkozók szakmai érdekképviseleteivel javában egyeztetnek.
Kóka elmondta: a körbetartozások ügye már a kereskedelmi törvényről folyó szakmai tárgyalásokon kiemelt kérdés volt. A lehetséges beavatkozási lehetőségeket a múlt szerdán az Építési Vállalkozások Országos Szövetsége (ÉVOSZ) képviselőivel tekintették át. Ezt követően, hétfőn reggel - néhány órával azelőtt, hogy Orbán Viktor a parlamentben ismertette készülő tervük legfontosabb öt elemét - az útépítési beruházásokat végző mélyépítő cégek szakmai szervezetei is megismerhették a szaktárca elképzeléseit.
A szakminiszter az ellenzék vezérének javaslatait nem kívánta kommentálni. Elmondta: egy múlt szerdán bejelentett javaslat szerint a kormány a körbetartozások felszámolására pénzügyi csomagot állítana össze. Azt, hogy ezt a vállalkozások valóban igénybe is tudják venni, közvetlen állami, illetve hitelgaranciákkal biztosítanák. Elterjesztésében számítanának a nem állami faktoring cégek bekapcsolódására is.
Felmerült az a lehetőség is, hogy az Állami Követelés Kezelő (ÁKK) Rt. megvásárolná a kisvállalkozók nagyobb áruházláncokkal szembeni követeléseit. Így a nagy cégek nem az érdekeik képviseletére kevéssé képes kisbeszállítókkal állnának szemben. Az esetleg erőfölényükkel visszaélni próbáló nagykereskedelmi láncok megzabolázása érdekében a szakminisztérium megkezdte az egyeztetéseket a Gazdasági Versenyhivatallal (GVH).
A szakminiszter lehetségesnek tartja egy speciális elszámolóközpont létrehozását is. A piaci alapon működő szervezet lehetővé tenné a különféle tartozások és követelések egymással való szembeállítását, közvetlen elszámolását.
Becsomagolt hitelesség
Orbán Viktor szavainak hitele a huszonnégy órát sem éri meg - közölte tegnap Gaál J. Zoltán, szocialista képviselő arra hivatkozva, hogy a Fidesz nemmel szavazott a körbetartozások rendezését célzó javaslatra. A javaslatot a költségvetési módosításokhoz nyújtotta be Szabó Lajos MSZP-s honatya. Ez lehetővé teszi, hogy a Hitelgarancia Rt. kezességet vállaljon a kis- és középvállalkozások eszközbeszerzéseit fedező lízing- és faktoringszerződéseire is, ami segíti e cégek likvidítását. A módosítást a kormány támogatta, és ezért róla csomagban - a többi, a kabinet által támogatott javaslattal együtt - szavazott a parlament. A Fidesz az egész javaslatcsomagra mondott nemet. Ezzel egyébként arra a Gőgös Zoltán szocialista képviselő által javasolt és a kormányzati többség által el is fogadott módosításra, amely az Agrárvállalkozási Hitelgarancia Alapítvány esetében teszi lehetővé ugyanezt.
Gál J. Zoltán kérdésünkre elmondta: a Fidesznek módja lett volna külön szavazást kérni az említett indítványokról, és így megmutathatták volna, mennyire tartják fontosnak a körbetartozások ügyének rendezését. Úgy látszik azonban mégsem volt számukra lényeges ez a módosítás, hiszen más indítványoknál éltek a kikérés lehetőségével - hangsúlyozta. (V. I.)