Amnesztia készül a szerbiai sorozás elől külföldre menekülteknek
Jaksic szerint a kormány várhatóan már csütörtökön elfogadja a tárca által még júliusban előterjesztett jogszabályt, amely ezután a parlament elé került. A törvény amnesztiát hirdet a külföldön élő sorkötelesek számára, akik a Milosevic-rendszer megdöntése után - 2000. október 7-től kezdődően - követték el a szolgálatmegtagadás bűntettét. Ezáltal a külföldön élő 2474 szerbiai állampolgárságú sörköteles katona ellen szüntetik be a bűnvádi eljárást, így hazatérhetnek. Jaksic szerint ha a törvényt még az idén elfogadja a parlament, akkor talán az év végi ünnepeket otthon tölthetik a jelenleg bűnvádi eljárás alatt álló személyek.
A védelmi tárca adatai szerint közel 140 ezer sorköteles szerbia-montenegrói állampolgár él külföldön, közülük 42 ezren szerepelnek a tárca katonai nyilvántartásában. Az említettek közül csak 14 ezren kaptak hivatalos felmentést külföldi tartózkodásra való hivatkozással, 2474 ellen bűnvádi eljárást indítottak. Feltehetően Magyarországon is élnek szép számban olyan vajdasági magyar fiatalok, akikre vonatkozna az említett amnesztiatörvény.
A hatályos törvény szerint amennyiben a külföldön élő szerbia-montenegrói állampolgár 35 éves koráig nem jelentkezett a katonai behívóra, automatikusan bűnvádi feljelentést kell tenni ellene. A politikai vezetők és az ügyészségek között hónapok óta folyik a vita arról, hogy a bűnüldöző szerveknek "rugalmasabban" kell-e kezelniük a törvényben foglaltakat, de az ügyészségek mindeddig foggal-körömmel ragaszkodtak a törvényi előírások végrehajtásához.
A probléma gyorsabb megoldására vélhetően az adott erőteljes indíttatást a belgrádi vezetőknek, hogy november közepén bombaként robbant a hír a világsajtóban, miszerint katonai szolgálatmegtagadás címén a belgrádi kerületi ügyészség bűnvádi feljelentést tett a "legismertebb szerbként" emelgetett hírneves kosárlabdázó, az Egyesült Államokban élő Vlade Divac ellen. Vojislav Kostunica szerb kormányfő azonnal kapcsolatba lépett a nemrégiben visszavonult, 37 éves klasszissal - aki mellesleg az ENSZ jószolgálati nagykövete -, az illetékes ügyészség pedig már másnap beszüntette az eljárást. (MTI)