Egyetemi egybekelések után gyors válások
Nehezebb dolga lesz a testnevelési karnak, amely 2007-től egyetemként működne. Ehhez azonban hiányzik a doktori iskola, amelyet most az orvosi karokkal közösen működtetnek. Nyerges Mihály dékán szerint azonban a válás után is közösen tartják fönn a doktori iskolát.
A "boldogító nem" oka az, hogy szakmailag kevés az illeszkedési pont a két kar között - mondja Nyerges, aki hozzáteszi: a Semmelweis Egyetem anyagi gondjai háttérbe szorították a testnevelési kar fejlesztését. A kar ezért nemcsak kiválna, de - mostani épületeit megtartva - költözne is. Szóba került, hogy a Stadionoknál kialakítandó új sportkomplexum mellett kapnának helyet, de az is, hogy - ha elkészül a Sportkórház új épülete - a kar mellett lévő régi létesítményekben terjeszkednének tovább, hiszen a főiskola és a gyógyintézmény közelsége sok tudományos előnyt rejt. A legvalószínűbb mégis az, hogy a Magyar Úttörőszövetségtől az állam számára visszaperelt csillebérci területre mennének.
Az Országgyűlés 1999-ben rendelkezett a felsőoktatási integrációról, amelynek következtében 2000. január 1-jére a korábbi 55 állami felsőoktatási intézményből 30 jött létre. Azóta már négy egyetemi, illetve főiskolai kar vált ki anyaintézményéből. Az egykori kertészeti egyetem három kara 2003-ban a gödöllői székhelyű Szent István Egyetemtől vált el. Ekkor vált el Gödöllőtől a gyöngyösi kar is. Ez lett a Károly Róbert Főiskola. A kertészeti karok szakításának oka: hiányoznak az alapvető szakmai kapcsolódások, a szervezet lassan és bürokratikusan működik. És nagy a földrajzi távolság.
Az integráció sikerességét kétségbe vonta az ÁSZ is 2003-ban, épp az alapvető cél megvalósulását megkérdőjelezve: nem csökkentek a költségek. Az együttműködést akadályozza a távolság, a széttagoltság, a karok együttműködése kevés helyen alakult ki, a párhuzamosságok megmaradtak.
Mang Béla felsőoktatási helyettes államtitkár nem számít újabb szétválásokra. Az új felsőoktatási törvény ösztönzi a valódi integrációt. Maximalizálja a vezetők számát: előfordul majd, hogy ez 20-50 százalékkal kevesebb poszttal jár. Egy intézményben egy szakot csak egy karon lehet oktatni.
A napokban alakult meg a Szent István Egyetem Egészségügyi és Környezet-egészségügyi Intézete - mondta lapunknak Drávucz Sándor, az intézet vezető professzora. A betegségek megelőzésének tudományos módszerekkel történő kutatására alakult intézet hét országos gyógyító intézetben létesít tanszékeket, így az integráció után a klinikai státust, valamint jó néhány professzori rangú munkatársi besorolást is vesztő Országos Gyógyintézeti Központban. A korábbi Hajnal Imre Egészségtudományi Egyetem munkatársai máig sem tudták elfogadni, hogy az intézet elveszítette egyetemi rangját. Az új helyzettel, ha csak néhány tanszék erejéig is, de visszanyerik egykori feladataikat. (D. A. N.)