A Gazprom megkezdte a gázvezeték építését Németország felé

Az orosz állami ellenőrzésű Gazprom monopólium tegnap elindította az észak-európai gázvezeték építését, amely közvetlenül juttatja majd el Németországba a szibériai gázt a Balti-tenger alatt. Az új vezeték elkerüli majd a jelenlegi tranzitországokat, köztük a Gazprommal vitában álló, a földgázt Magyarországra is közvetítő Ukrajnát.

Gerhard Schröder korábban ugyan azt ígérte, hogy nem lesz egyetlen bank vagy nagyvállalat felügyelőbizottságának tagja sem, most mégis másképp fest a dolog. Nemsokkal azután, hogy a svájci Ringier lapkiadó nemzetközi tanácsadói munkára kérte fel Schrödert, már a vitatott keleti-tengeri gázvezetéket építő konzorcium felügyelőbizottsági elnökeként is emlegetik a volt német kancellárt. A bejelentés Alekszej Millertől, a Gazprom orosz gázmonopólium vezetőjétől származik, de lapzártánkig nem erősítette meg sem a volt kancellár irodája, sem a német gazdasági minisztérium.

Miller bejelentésének apropóját az adta, hogy tegnap - alig néhány hónappal a Gazprom és a német E.ON, illetve a BASF megállapodása után - megkezdődött a gázvezeték építése a Moszkvától 450 kilométerre fekvő Babajevóban. A tervek szerint 2010-re elkészülő gázvezeték közvetlenül, a kelet-európai tranzitországokat elkerülve juttatná a szibériai földgázt Németországba.

Mint a német lapok emlékeztetnek rá, az orosz gáztartalékok adják a világ gázkészletének negyedét, és máris késre menő harc dúl értük Nyugat-Európa és az ázsiai feltörekvő országok, India és Kína között. Észak-Európának az elkövetkező tíz évben az eddigi import duplájára lenne szüksége a növekvő szükségletek miatt - mutatott rá tegnap Jürgen Hambrecht, a BASF elnöke. Az új német kormány a lengyel és a balti tiltakozások ellenére sem bírálta felül elődje orosz politikáját, amit mi sem mutat jobban, mint hogy Michael Glos német gazdasági miniszter első külföldi útja is épp a gázvezeték építkezésére vezetett. A képet némiképp árnyalja, hogy Angela Merkel kancellár múlt heti varsói útján azzal igyekezett nyugtatni a tranzitdíjaktól eleső, illetve a túl közeli német-orosz viszony miatt aggódó lengyeleket, hogy a gázvezetéket más országok számára is hozzáférhetővé teszik. Ennek részletei egyelőre nem ismertek.

Mihail Fradkov orosz miniszterelnök a tegnapi első csákányvágás kapcsán egyébként Kijevnek is üzent: figyeljenek oda jól a babajevói munkálatokra, és vonják le a következtetéseket. Eddig Ukrajnán keresztül érkezett Nyugat-Európába a gázszállítmányok négyötöde, amely jó bevételi forrást jelentett az ukrán kormánynak. A Gazprom azonban jövőre az eddigi ezer köbméterenkénti 50 dolláros ár háromszorosát követelné a szállításokért, Kijev ezt nem hajlandó elfogadni. Az orosz gázóriás cserébe hajlandó lenne 1,75 dollárra emelni, és devizában kifizetni a jelenleg 1,09 dollár/ezer köbméter/száz kilométeres tranzitdíjat. Mivel Magyarország is Ukrajnán keresztül kapja a gázt a Gazpromtól, nekünk sem mindegy, hová fajul az ukrán kormány és az orosz gázóriás vitája.

A Gazprom nemrég bejelentette, a jövő év második felétől valószínűleg olcsóbban adja majd a gázt nyugat-európai ügyfeleinek. Ebbe talán már Magyarország is beleértendő, hiszen hazánk szempontjából a történet kulcsszereplőjévé előreláthatólag a Gazprom partnere és hatszázalékos tulajdonosa, a Mol által birtokolt magyar gáz-nagykereskedelmi rendszer többségének vevőjelöltje, a német E.ON válik. Ebből a szempontból a konszern azzal, hogy a Gazprom mellé állt az északi gázvezeték ügyében, kissé a magyarországi ellátás biztonsága, vagyis saját itteni jövőbeli pozíciói ellen szavazott: szakértők szerint ugyanis az északi vezeték jelentősen csökkenti a kaszpi térségből induló, Magyarország érintésével Nyugat-Európába tartó úgynevezett Nabucco-vezeték esélyeit, jövőbeli megtérülési mutatóit. Ennek a vezetéknek a léte csökkentené Magyarország egyoldalú függőségét az orosz beszállítóktól, így növelné az ellátás biztonságát.

Michael Glos német gazdasági miniszter szignálja az új gázvezeték egy darabját Mihail Fradkov orosz miniszterelnök elõtt
Michael Glos német gazdasági miniszter szignálja az új gázvezeték egy darabját Mihail Fradkov orosz miniszterelnök elõtt
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.