Előretörtek Egyiptomban a Muzulmán Testvérek
A szerdán véget ért utolsó választási fordulóban tizenegy mandátummal növelte a szavazás novemberi első két fordulójában szerzett képviselői helyeinek számát. Ez 87 helyet jelent 454 fős parlamentben, hatszor annyi helyet, mint az utolsó törvényhozásban. Ez a történelmi eredmény sem veszélyezteti egyelőre Hoszni Mubarak elnök hatalmát. Pártja, a Nemzeti Demokrata Párt (NDP) kényelmes, kétharmados többséget élvez.
Mubarak év eleji döntése, hogy engedélyezi a többjelöltes elnökválasztásokat, engedmény volt a belső ellenzék, és Washington nyomására. Most úgy tűnt, a visszafogott liberalizálás folytatódik az NDP térvesztésével. (A Közel-Kelet demokratizálásáról szóló George W. Bush-féle tervnek az egyik alapproblémája, hogy a liberalizáció után megerősödnek az iszlamista erők.) Egy ideig úgy tűnt, Mubarak megegyezett a Muzulmán Testvériséggel a liberalizálásról. A hivatalosan betiltott Testvériség (melynek jelöltjei függetlenként indultak) mindössze a parlamenti helyek harmadára indított jelöltet. Ám amikor a mozgalom túlságosan megerősödött - az utolsó választási körben - lecsapott rájuk. A szervezet szerint közel 1400 tagját vették őrizetbe a mostani utolsó forduló előtt. Szerdán pedig nyolc személy vesztette életét a biztonsági erőkkel történt összecsapásokban, akik megpróbálták lezárni a szavazóhelyiségeket olyan területeken, ahol a Testvériség népszerű. A Nemzeti Demokrata Párt vezetői fogadkoznak, nem engedik, hogy a Muzulmán Testvériség a saria (iszlám jog) nevében megkurtítsa a polgári és politikai jogokat.
A Reuters szerint a megfigyelők több szabálytalanságot is észleltek a NDP részéről, például megvesztegetés. A szavazóhelyiségekben tartózkodó 11 ezer bíró sem tudta megakadályozni a szabálytalanságokat.
A Muzulmán Testvériség sikere azonban nem meglepő, hiszen a szervezet mélyen beágyazódott az egyiptomi társadalomba: több évtizedes oktatási programjaik, jótékonysági intézményeik eredményt hoztak. A Testvériség 100 helyet akart megszerezni, és csaknem sikerült is. Iszlamista, de kizárólag az erőszak nélküli megoldásban hisznek. "Nem ismerjük el Izraelt, de nem is harcolunk ellene" - fejtette ki a Testvériség álláspontját vezetője, Mohammed Mehdi Akef. "Ami engem aggaszt, az a szélesebb iszlám ügy. Szerintem a cionizmusnak nincs helye Palesztinában, de fegyverrel nem harcolunk ellene" - nyilatkozta nemrég a Euronewsnak.
A Testvériséget 1928-ban egy tanár, Haszan al-Banna, aki az iszlám alapján hirdette a társadalmi megújulást. Elgondolása szerint az egyiptomi muzulmánoknak rendbe kéne hozniuk a kapcsolatot a hagyományos életvitel és a modern világ között. A Testvériség a Közel-Keleten máshol is inspirált mozgalmakat. Ilyen a Hamasz is, amely szintén a szociális tevékenységével teremtette meg támogatottságát a palesztin területeken. Egyiptom élén jár a politikai trendeknek a Közel-Keleten, úgyhogy az hogy a Testvériség mérséklődik, vagy radikalizálódik a parlamentben, másoknak és példát mutathat.