Áttörték a rendőrkordont Zágrábban a Gotovina mellett tüntetők
A fővárosban, Zágrábban csütörtök este horvát zászlókkal felvonuló több száz tüntető - főként háborús veteránok és fiatalok - "hazaárulónak" bélyegezték a hágai Nemzetközi Törvényszékkel együttműködő Ivo Sanader horvát miniszterelnököt, elítélték kormányát, és hangosan éltették a Kanári-szigeteken néhány órával korábban őrizetbe vett tábornokot.
A zágrábi felvonulás a városközponton keresztül a kormányrezidenciáig megőrizte békés jellegét, de itt a tüntetők áttörték a kordonokat és összetűztek a rendőrséggel. A kirobbant verekedésben kőzápor zúdult a kormány épületére, de az erősítést kapott rendőrök végül feloszlatták a tömeget, s öt tüntetőt őrizetbe vettek.
Gotovina szülővárosában, Pakostanéban a helyi lakosok égő abroncsokból útzárat emeltek a közeli autósztrádán, de a barikádot a rendőrök és a tűzoltók vízágyúk bevetésével elsöpörték.
Az 1991-95-ös háborús veteránok szövetsége vasárnapra tiltakozó tömeggyűlést hirdetett meg Splitbe. Gotovina a horvátországi háború idején 1993 elejétől 1996-ig a spliti katonai körzet parancsnoka volt.
Szerb lapok: Hágában "a szerbek gyilkosa"
"A szerbek gyilkosa Hágában" - írja címlapján hatalmas betűkkel pénteken a Glas Javnosti című belgrádi napilap, amely sokatmondó címe mellett még többet eláruló fotómontázst közöl: rajta Ante Gotovina letartóztatott horvát tábornok és feltételezett háborús bűnös látható tengerparton, fürdőnadrágban és szörfdeszkával a kezében.
A belgrádi újságok jellemzően címlapon, majd belső hasábokon nagy terjedelmű összeállításokban ismertetik a csütörtöki nap bombahírét. Minden újság idézi a "szerbgyilkos" tábornok terjedelmes hágai vádiratát, a letartóztatás körülményeit. Bizonyára az idő rövidsége miatt mélyenszántó kommentárok egyelőre nincsenek.
A pletykákra mindig fogékony Vecernje Novosti a tábornok "keserű spanyol vacsorájáról" ír, ismerteti azt, hogy Gotovina tenerifei letartóztatása "simán ment": a rendőrök odamentek a Las Americas üdülőhelyen található Bacora szállodában vacsorázó két férfihoz és elvezették őket. Egyikük Gotovina volt. Az akcióban kilenc rendőr vett részt. A Blic a spanyol médiát idézi, amely szerint nyolc hónapja lehetett tudni, hogy a tábornok Horvátországon kívül, Európában tartózkodik, és a titkosszolgálat néhány napja követte őt. A lap úgy tudja, hogy Gotovina végül azért bukott meg, mert álneve - Kristian Horouat vagy Horvat - utal horvátságára, és erre felfigyeltek a hatóságok.
A liberális Danas rámutat arra, hogy Horvátország fellélegezhet, ugyanakkor Carla Del Ponte, a hágai Nemzetközi Törvényszék főügyésze elégtelennek tartja Belgrád együttműködését. A szerbiai napilapok ismertetik ezzel kapcsolatosan a belgrádi politikai vezetők és szakértők véleményét, akik szerint az öröm ürömmel vegyül, mivel Gotovina letartóztatása után az eddigieknél is nagyobb nyomás fog nehezedni Belgrádra és Banja Lukára, hogy fogják el és adják ki Hágának a srebrenicia népirtás fő felelősének tartott Radovan Karadzic volt boszniai szerb elnököt és Ratko Mladic egykori hadseregparancsnokot. (MTI)