Tud ön fényképezni?
A digitális írástudás pedig napjainkban nemcsak az informatikusok számára szükséges számítógépes tudást jelenti, hanem a mindennapi élet számtalan területén, munkahelyen, iskolában, ügyintézésnél szükséges ismereteket is. Egy angliai felmérés szerint napi 37 percet (évente kb. egy hetet!) takaríthat meg egy átlagos munkavállaló, ha a számítógépet jól tudja használni!
A digitális írástudás egységes ismereteiről a Magyarországon a Neumann Társaság által kiadott nemzetközi ECDL-bizonyítvány tanúskodik. Az alapvető irodai programok kezeléséről szóló tudás megszerzéséhez az ECDL-vizsgaközpontokban rendszeresen indított tanfolyamok is lehetőséget nyújtanak, de vizsgázni bárhol, akár autodidakta módon szerzett ismeretekből is lehet.
Az idén októbertől a nemzetközi ECDL Alapítvány új ismereteket is oktat, illetve kér számon a vizsgákon. A magyar kezdeményezésre és magyar közreműködéssel fejlesztett Képszerkesztés (ImageMaker) modul a digitális fényképezésről és a fotók számítógépes feldolgozásáról szól. A digitális fényképezés furcsa módon úgy lett népszerű hobbi, hogy valójában kevesen "tanulták" a fotózás csínját-bínját, és most tömeges az igény az ismeretek iránt.
Az oktatási-vizsgáztatási modulhoz egy nemzetközileg akkreditált, 30 tanóra alatt elsajátítható tananyag is tartozik magyar és angol nyelven. A tankönyv a Kossuth Kiadó gondozásában jelent meg, és a jogdíjas Photoshop és a nyílt forráskódú Gimp program alkalmazásait mutatja be lépésről lépésre, szinte "kézen fogva". Kísérleti jelleggel már megkezdődtek a vizsgák a másik új modulból, a CAD-ból is. A betűszó az angol Computer Aided Design - számítógéppel támogatott kétdimenziós tárgytervezés - kifejezést takarja. Ez a fajta tudás tárgyak és elemek rajzolását és a képernyőn történő mozgatását jelenti. A képzés, illetve vizsga kísérleti jelleggel már elindult, s hamarosan az ország több vizsgaközpontjában is elérhető lesz. Várhatóan 2006-tól indul a Webkezdő (Webstarter) modul: ennek keretében alapszintű honlapkészítői képesítést szerezhetnek az érdeklődők, nemzetközileg egységes követelményrendszer szerint. Főleg középiskolásokra és kisebb vállalkozások képviselőire, valamint magánszemélyekre számítanak a Webkezdő-csomag bevezetői. A legtöbb internet-előfizető számára a szolgáltatók biztosítanak bizonyos méretű tárhelyet is, ahova bárki feltöltheti anyagait, honlapot hozhat létre, és megjelenhet az interneten. Nagyot lendíthet az információs társadalom kiépülésén, ha a netezők nemcsak passzív "böngésző-kereső-letöltő" felhasználókként, hanem mások számára információt, fórumot nyújtó honlapkészítőkként is megjelennek majd.
Sokan tartanak a vizsgától, nem biztosak megszerzett tudásukban, szeretnék tét nélkül próbára tenni tudásukat. Őket segíti a www.ecdlonline.hu vizsgafelkészítő honlap, ahol 1400 kérdés közül választhatnak az emelt tarifájú SMS-ben bejelentkezők. Itt modulonként 200 kérdést tesz fel a rendszer, 20 kérdést követően értékel, majd tovább folyamatosan méri az eredményt. 85 százalékos eredményesség mellett javasolja az ECDL-vizsgán való részvételt.