Államiak-e az egyházak?

A Népszabadság kitűnő újságírójának, Czene Gábornak a lap november 24-i számában megjelent publicisztikája szerint (Liberális patt) az állam és az egyház szétválasztásáért "az SZDSZ olyan koncepciót dolgozott ki, amely az erőviszonyok ismeretében kivitelezhetetlen, ha pedig csodák csodájára megvalósulna, akkor nem felelne meg azoknak az elveknek, amelyeket éppen az SZDSZ hirdet".

Miről is van szó? Az SZDSZ készülőfélben lévő - de még el nem fogadott - választási programja szerint a honpolgárok maguk dönthetnének arról, hogy adójuk egy vagy - a tervek szerint - két százalékának a felajánlásával valamelyik magyarországi egyházat támogatják-e, vagy egy-egy civil szervezetet. Az idézett publicisztika szerint ez megvalósíthatatlan az egyházak tiltakozása és a Horn Gyula által az első szocialista-szabad demokrata kormány idején kötött vatikáni szerződés miatt. (Amelyet, ezt már én teszem hozzá, az SZDSZ már akkor sem helyeselt.)

Nem értek egyet Czene Gáborral. A pápai állammal kötött konkordátum - és a többi egyházzal ennek mintájára kialakított finanszírozási modell - ahogy megköthető volt, úgy fel is bontható. Már ma is szégyellheti magát mind az állam, mind a katolikus (és a többi történelmi) egyház a nem egyháztag adófizetők előtt, hogy miközben az alkotmány az állam és az egyház elválasztásáról és a honpolgárok jogi és morális egyenlőségéről beszél, aközben az egymást váltó kormányzatok a hitéletet premizálják - tehát az ateizmust és a vallási közömbösséget büntetik.

Nota bene: én keresztényietlennek, sőt erkölcstelennek is tartom mások anyagi javainak az elvételét, ha az nem közcélból történik. (A hitélet pedig alkotmányosan - azaz per definitionem - nem közcél.) Ezért nem is vitatom, hogy ugyanannyi - de nem több! - állami normatíva jár az egyházi fenntartású általános és középiskoláknak, szociális intézményeknek, amennyi az önkormányzati vagy az alapítványi fenntartásúaknak. (És amelyeket azok a saját egyéb bevételeikből rendre kiegészítenek.)

Hogy az egyszázalékos felajánlások állami pénzek-e, ha maguk az adófizetők döntenek a sorsukról, nem pedig a költségvetést megszavazó parlamenti többség, arról persze lehet vitatkozni. Ez azonban formai kérdés. Persze hogy jobb volna, ha - mint a legtöbb európai demokráciában és az Egyesült Államokban - az egyháztagok "önként és dalolva" fizetnék be jövedelmük egy részét plébániákon, parókiákon, hitközségi hivatalokban. De ennyi előzékenységet - az adók beszedését - az állam szerintem minden alkotmányos sérelem nélkül tanúsíthat a saját lábain még nem magabiztosan álló (mert a "létezett szocializmusban" az önállóságtól durván elszoktatott) egyházak iránt. A katolikus püspökök hisztérikus nyilatkozatai - az illetők a "keresztényellenesség" szót használták első zavarukban, csak a zsidó hitközségek alkalmazták, persze ők is hibásan, az "egyházellenesség" kifejezést - éppen azt bizonyítják, hogy nem bíznak még eléggé saját egyházuk morális erejében és befolyásában.

Nyugaton is van hasonló példa: Németországban is az állam szedi be az egyházi adót, igaz, ott ki is lehet iratkozni az egyházakból - és ezzel az egyházi adófizetés alól is.

"Az elképzeléssel, úgy látszik, a koalíciós partner sem ért egyet. Ezért mondom, hogy az SZDSZ javaslata kivitelezhetetlen" - írja Czene. De ebben sincs igaza. A fenti egyház-finanszírozási javaslat, mint az imént írtam volt, a liberális párt Szabadság, verseny, szolidaritás című, készülőfélben lévő választási programjának a része, amely egy jövőbeli koalíciós megállapodás alapján kormányprogram is lehet (szerintem lesz is), és éppen arra való, hogy a választópolgárok támogatását megszerezze.

Az SZDSZ-re nem is volna szükség, ha programja egyetértést jelentene az MSZP-vel. (Vagy fordítva: akkor az MSZP-re nem volna szükség.) Elég csak a sorkatonaság eltörlésére mint kiérlelt szabad demokrata programpontra hivatkoznunk ahhoz, hogy belássuk: az ésszerű és népszerű javaslatokhoz azok korábbi ellenzői - a mondott esetben az MSZP és a Fidesz - MPSZ - is szívesen csatlakoznak, legalább utólag. (Persze az ellenkezőjére is van példa éppen elég.)

Egy szó, mint száz: nincs itt semmiféle szemfényvesztés, a paternalista és immorális egyház-finanszírozás megszüntetése és az új struktúra bevezetése okos és végiggondolt program, a választópolgárok - köztük, reményeim szerint, az igazán hívő keresztények és hívő zsidók - millióinak egyetértésével és szándékaival találkozó javaslat, amelyet érdemes támogatni. Hiszen nem az egyházak kistafírozásáról vagy megsarcolásáról, ellenkezőleg: az állami gyámkodás alól való felszabadításukról van szó.

A szerző újságíró

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.