Az autonómia réme
A riogatás alapja annyi, hogy a kárpátaljai ruszinok autonómiát kértek az ukrán kormánytól, valamint azt, hogy végre ismerjék el őket önálló nemzetnek. A nacionalisták azonban az autonómia harasztjának zörgésére azonnal farkast kiáltanak, és sietve azt is kijelentik, hogy "a szocialisták a ruszinok mellé álltak, egy olyan kisebbség jogait védelmezik, amely valójában nem is létezik".
Ilyen állat pedig nincs, mondta a vidéki bácsika az előtte legelésző zsiráfról az állatkertben, jut eszembe az analógia. Kérdés azonban, hogy ha ruszinok nem is léteznek, hogyan akarhatják elszakítani Kárpátalját Ukrajnától.
Annak taglalásába most nem mennék bele, hogy a ruszinok önálló nemzetnek tekinthetők-e, vajon elegendő ismérv-e ehhez a saját nyelv és hagyomány, az ukránokétól eltérő nemzeti vallás és történelmi tudat (szerintem bőven), ám annyi bizonyos, hogy ha egy több százezres népcsoport önmagát önálló nemzetként határozza meg, akkor a többségnek semmi oka és joga ebben kételkedni.
Az autonómia kérdése - ezúttal a kárpátaljai magyaroké - felvetődik a december 1-jei Kárpáti Igaz Szóban is, szerkesztőségi cikkükben összefoglalják a 14 évvel ezelőtti kezdeményezés állomásait, és azt is, hogyan hiúsult meg a népszavazással is megerősített törekvés. A lap végül kitér arra, hogy a másik magyar szervezet, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség és annak elnöke (Gajdos István parlamenti képviselő), felismerve a területalapú autonómia megvalósíthatatlanságát, kulturális autonómiában gondolkodik, aláírásokat gyűjt, és törvénytervezetet nyújtott be.
Mint azonban a tapasztalat mutatja, a régió azon országaiban, amelyekben nyilvánvaló a legfelsőbb hatalom meghatározó erőinek nemzetállami törekvése (Románia, Szerbia és Montenegró, Szlovákia, Ukrajna), az autonómia puszta említésétől is a fejekbe tolul a vér. A nacionalisták hisztériát keltenek, a legfőbb döntéshozók pedig simán leseprik az asztalról a kérdést.
A ruszinoknak és a magyaroknak pedig marad az álmodozás.