Elfogták Gotovinát
A spanyol területen történt őrizetbe vétel hírét Carla Del Ponte, a volt Jugoszláviában a múlt évtizedben elkövetett háborús bűnöket vizsgáló Nemzetközi Törvényszék (NT) főügyésze jelentette be csütörtökön Belgrádban, ahol a jogállamiságnak szentelt konferencián vett részt. Ezt mondta: - Nagyon jó hírem van. Az éjszaka Spanyolországban elfogták Ante Gotovinát, s hamarosan átszállítják Hágába.
A főügyész megköszönte a spanyol hatóságoknak és a horvát kormánynak az akcióban való közreműködést. Reméli, Gotovina letartóztatása után következik a (boszniai) srebrenicai népirtás két fő felelősének, Radovan Karadzsics volt boszniai szerb elnöknek és Ratko Mladics hadseregparancsnoknak a letartóztatása.
A háborús bűnök vádjával körözött 50 éves horvát tábornok alig két hónapja jelezte ügyvédjén keresztül, hogy hajlandó feladni magát a hágai Nemzetközi Törvényszéknek, ha nem ott, hanem hazájában állítják bíróság elé. Gotovina ellen a törvényszék 2001-ben emelt vádat háborús bűncselekmények miatt, amelyeket az ügyészek szerint a horvátországi szerbek ellen követett el az 1991-1995-ös horvát-szerb háborúban.
Carla Del Ponte a nap folyamán Belgrádban tárgyalt Vojiszlav Kostunica szerb miniszterelnökkel és Rasim Ljajiccsal, a Hágával való együttműködésért felelős kormánytanács elnökével. Ljajics szerdán közölte, hogy a hatóságok erőfeszítései ellenére a szökésben lévő Ratko Mladics egyhamar nem lesz Hágában, emiatt a főügyész várhatóan Belgrádra nézve kedvezőtlen jelentést tesz december 15-én az ENSZ Biztonsági Tanácsának, Belgrád pedig komoly figyelmeztetést kap Brüsszeltől.
Carla Del Ponte az említett belgrádi konferencián azt mondta, hogy a BT előtt nem kíván semmit sem "sugalmazni" a politikusoknak, ügyészi szemszögből tesz jelentést Belgrád együttműködési készségéről, és ennek fényében az illetékesek eldönthetik, mitévők legyenek. A főügyész asszony azonban nem leplezte dühét amiatt, hogy Mladics és Karadzsics még mindig szökésben van. - Ez valóban botrányos - mondta.
Carla Del Ponte felszólította a szerb hatóságokat, derítsenek fényt az NT munkáját támogató szerbiai polgárok elleni támadásokra, és támogassák a múlt feltárásával foglalkozó nem kormányzati szervezeteket. A hágai főügyész személyesen is felkeresett egy ilyen szervezetet, a Natasa Kandics vezette Humanitárius Jogi Alapot, amelyet tevékenysége miatt dühödten támadnak a szerb nacionalisták.
| Az Európai Unió és a NATO is üdvözölte Gotovina elfogását. - Jó hír a világ és Horvátország számára - jelentette ki Jaap de Hoop Scheffer, a NATO főtitkára. - Nagy akadály mozdult el Horvátország uniós csatlakozása elől, és nagyon jó jelzést küld az egész térségnek - mondta az EU brit elnökségének szóvivője, és hozzátette: reméli Radovan Karadzsics és Ratko Mladics is hamarosan követi őt Hágába.
Zágrábban a csütörtöki kormányülés elején jelentette be a hírt Ivo Sanader miniszterelnök, aki azt hangsúlyozta, hogy ez véglegesen megerősíti Horvátország és intézményei hitelét, mivel Zágráb mindig is azt hangoztatta, hogy Gotovina nincs Horvátországban. Sanader azt is kiemelte, hogy hazájának nincs más választása, mint tiszteletben tartani nemzetközi kötelezettségeit. Senki sem lehet kivétel.
Elhárult az utolsó olyan probléma is, ami Horvátország uniós csatlakozásának támogatását illetően több uniós országban felvetődött. Így kommentálta a kormányszóvivő a hírt, hogy őrizetbe vették Ante Gotovina tábornokot. Miután értesült az elfogásról, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök telefonon beszélt a horvát miniszterelnökkel. Szóba került a horvát-magyar, barcsi kormányülés is, amelynek várható időpontja 2006. január vége, február eleje. (MTI)
|Ante Gotovina tipikus zsoldos, "szerencsevadász", ahogy az utóbbi évtizedekben a "bérelhető, profi katonákat" nevezik. Habzsolja a nőket és "él-hal a halálért". Afféle macsó katona lett Ante Gotovina, aki 1953. december 10-én született a Zára (Zadar) melletti Pasmanon. Tizenhét évesen abbahagyta az iskolát, másfél év múlva belépett a francia idegenlégióba, Afrikában sokat harcolt. Bajtársa volt a hírhedt későbbi szerb titkosszolgálati ezredes, Milorad Lukovics Legija, akit Zoran Djindjics néhai szerb miniszterelnök meggyilkolásával vádolnak. Gotovina 1978-ban leszerelt, és francia útlevéllel beutazta a világot. Dél-Franciaországban környezetéhez volt légiósok, titkos ügynökök és szélsőjobboldali aktivisták tartoztak. 1991-ben tért vissza Horvátországba, belépett a hadseregbe, dandárparancsnokká nevezték ki. 1993 elejétől 1996-ig a spliti katonai körzet parancsnoka volt. Franjo Tudjman akkori horvát elnök a hadsereg főfelügyelőjévé nevezte ki. Tudjman utódja, Stjepan Mesic 2000 októberében nyugdíjaztatta.