Véres merénylet a pakisztáni-afgán határon
A környező épületekben jelentős károkat is okozó robbanás az afgán határ szomszédságában lévő város egyik törzsi bazársorán, egy étteremben történt, helyi idő szerint reggel nyolc óra tájban. A hatóságok egyelőre csak azt erősítették meg, hogy valószínűleg pokolgép robbant, de a terrorcselekményről egyelőre nincs pontosabb információjuk. A bazársoron két fegyverüzlet is található a robbanás körzetében, így az sem kizárt egyelőre, hogy baleset vagy hanyagság miatt a lőszerek és más veszélyes anyagok detonáltak.
Dzsandola a törzsi területek alkotta Dél-Vazirisztánban fekszik, ahol rengeteg afgán menekülttábor létesült. A pakisztáni hatóságok már korábban döntöttek arról, hogy bezáratják az afgán menekültek összes táborát az afgán határ melletti törzsi területeken, s a táborok mintegy 105 ezer lakóját visszatoloncolják Afganisztánba.
Az afgán-pakisztáni határ magashegyi térségekben húzódik. E vidék nehezen ellenőrizhető, az ott élő nomád pásztortörzsek szinte akadálytalanul járnak át a szinte csak jelképesen létező határon egyik országból a másikba és vissza. A pakisztáni hatóságok és a nyugati titkosszolgálatok is azt feltételezik, hogy ebben a nehezen uralható térségben bujkálnak az al-Kaida és más veszélyes muzulmán terrorszervezetek vezetői és harcosai.
Biciklis öngyilkos merénylő Bangladesben
Biciklis merénylő robbantotta fel magát Banglades északi részén csütörtökön. A hatalmas erejű pokolgép legalább öt embert megölt, több tucatnyit pedig megsebesített az első jelentések szerint. A Netrakona város egyik zsúfolt utcáján történt merényletet a rendőrség feltételezése szerint egy biciklis támadó követhette el, aki maga is életét vesztette a robbanásban. Az észak-bangladesi településen alig néhány órával korábban a rendőrség hatástalanított egy ugyancsak nagy erejű pokolgépet. Egyelőre nem tudni, mi állhat a terrorcselekmény hátterében.
A dél-ázsiai országban az elmúlt hónapokban számos pokolgépes merényletet hajtottak végre szélsőségesek. A hatóságok azt gyanítják, hogy a terrorcselekmények mögött a Dzsumatul Mudzsahidín nevű betiltott szervezet áll, amely iszlám államot akar létrehozni a 90 százalékban muzulmán, de világi törvények által kormányzott Bangladesben. A szervezetet az idén tiltották be a szintén iszlámista Dzsagrata Muszlim Dzsanatával együtt, mert tagjaik a feltételezések szerint gyilkosságok, rablások és pokolgépes merényletek sorozatát követték el az utóbbi években.
Legutóbb a múlt héten robbantott két pokolgépet is - összesen 15 ember halálát okozva - a Dzsumatul Mudzsahidín, s ezt követően, december elején a hatóságok a szervezet több ezer hívét vették őrizetbe, köztük korániskolák tanulóit, arab nyelvtanárokat és iszlám hitszónokokat. (MTI)