Szaúdi nők: egy lépés előre, kettő hátra

Két üzletasszonyt választottak a dzseddai kereskedelmi és ipari kamara igazgatótanácsának tagjává a múlt hét végén.

Az önmagában talán közömbös hír azért bír jelentőséggel, mert a szaúdi királyság történetében most első alkalommal voltak nők választhatók. Nagy ugrásnak tűnik ez egy olyan országban, ahol a nők nem vezethetnek autót, nem utazhatnak, vagy dolgozhatnak a férfigyám engedélye nélkül. A szaúdi nők jogainak kiterjesztése talán épp gazdasági téren várható először. A nemrég elfogadott új ötéves fejlesztési terv célja többek közt, hogy a nők nagyobb arányban vegyek részt a gazdaságban és a különböző vállalkozásokban.

Külön érdekessége a kamarai szavazásnak, hogy a 3880 kamaratag közül csak 100 nő, tehát Nasva Taher és dr. Lama al-Szuleiman több száz férfiszavazattal nyert. A kamara vezetésében egyébként hat embert nevez ki a kereskedelmi és ipari minisztérium, hatot pedig a kamaratagok választanak. Növelte a választás jelentőségét, hogy Szaúd-Arábia nemrég tagja lett a Világkereskedelmi Szervezetnek. Taher úgy nyilatkozott: többek közt a választásban szerzett tapasztalataikat akarják megosztani a nőkkel.

A szaúdi nők változást akarnak, de a maguk módján, és a maguk tempójában. Legtöbbjük mindezt a vallás keretein belül képzeli el. Ezért sem sikerülhetett szeptemberben Karen Hughes, George W. Bush amerikai elnök megbízottjának szaúdi útja, akinek Amerikát kellett volna népszerűsítenie a Közel-Keleten, és rendkívüli ellenszenvvel találta magát szemben egy dzseddai női fórumon, amikor azt sugallta, hogy a szaúdi nők boldogtalanok. A jogok kiterjesztése csigalassúsággal halad, de figyelembe kell venni, hogy egy generációval ezelőtt például nem léteztek női iskolák, ma viszont igen.

A sivatagi monarchiában jelenleg a munkaerő csupán öt százalékát teszik ki nők, annak ellenére, hogy több lány végez egyetemet, mint fiú. Az elmúlt évtizedekben azonban megfigyelhető egy reményteli folyamat. Mivel Szaúd-Arábiában az egy főre eső bevétel 25 000 dollárról 8000-re esett 1980 és 1999 között, így a nőknek is be kellett szállniuk a család fenntartásába. Dolgozni kezdtek, s ezáltal saját társadalmi szerepükről is máshogy kezdtek el gondolkozni. Sőt, egyes riportok szerint a szaúdi férfiak manapság tanult feleséget keresnek, aki adott esetben hozzá tud járulni a család megélhetéséhez.

A szaúdi nők egyébként számíthatnak az augusztus óta uralkodó Abdallah király támogatására. Ám a politikai elit más tagjai és a monarchia legitimációját biztosító vallási vezetők komoly akadályt jelentenek bármiféle reformnak. A kamarai szavazás előtt több imám tiltakozott, mert a nők igazgatótanácsi tagsága miatt együtt kellene dolgozniuk férfiakkal, ami bűnnek számít. A táncrend egyelőre egy lépés előre, kettő hátra: hiszen a februári, első alkalommal részlegesen szabad helyhatósági választásokon a nők nem szavazhattak.

Hanadi Hindi szaúdi pilótanõ
Hanadi Hindi szaúdi pilótanõ
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.