Több órán át várták a mentőt
A marcali kistérség polgármesterei és Somogy megye közgyűlése az egészségügyi miniszterhez fordultak egy vörsi eset kapcsán, amikor a beteghez hívott mentő hat és fél óra múlva érkezett meg a kért címre. Mint Farkas László, Vörs polgármestere elmondta, a múlt hét elején a délelőtti órákban egy, a hivatalával szemben lakó férfi segítséget kért tőle, mert nagyon roszszul érezte magát. A kihívott háziorvos megvizsgálta, majd mentőt hívott azt kérve, hogy egy órán belül szállítsák a beteget a nagyatádi kórházba. Többórányi várakozás után a polgármester maga hívta a mentőszolgálatot, de azt a választ kapta, hogy nincs küldhető kocsi a közeli állomásokon sem, ezért várni kell. Végül délután öt óra körül érkezett meg Vörsre a délelőtt kihívott mentő.
Az eset miatt az érintett marcali kistérség harminc polgármestere úgy döntött, felterjeszt az egészségügyi miniszternek egy kérést, amelyben a marcali mentőállomás mielőbbi megerősítését, valamint egy böhönyei mentőállomás létesítését kérik a szaktárcától - számolt be Sütő László marcali polgármestere, a kistérségi társulás elnöke. Mint kifejtette, már két éve kérik ezt a szakvezetéstől, ám eddig csak ígéreteket kaptak. A vörsihez hasonló eset eddig nem történt ugyan, de fennáll a veszélye, hogy bármikor előforduljon - tette hozzá. A marcali állomásnak jelenleg négy bevethető mentőautója van, eggyel kevesebb, mint amennyi néhány éve szolgálatot teljesített. Az ellátás miatt indokolt lenne a mentőkocsik számát növelni, továbbá Böhönyén is létrehozni egy kisebb mentőállomást - fejtette ki a kistérségi vezető.
Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője megkeresésünkre a vörsi esettel kapcsolatban leszögezte, nem életveszélyes állapotú betegről volt szó. A kérdéses időszakban a marcali, a fonyódi és a keszthelyi állomások mentőkocsijait is sürgősebb esetekhez riasztották, ezért rangsorolni kellett az igények között. A vörsi férfi sürgősségi szállítása a kivonult mentősök szerint sem volt indokolt, a probléma inkább szociális, mint egészségügyi jellegű volt. Az érintett kistérségben eddig nem derült ki - mondta a szóvivő -, hogy elégtelen lenne a mentőszolgáltatás, az azonban tény, hogy az indokolatlan szállítások fokozzák a leterheltséget.
Somogyban jelenleg tíz mentőállomáson 34 mentőautó teljesít szolgálatot, amelyből hat jól felszerelt, a nap 24 órájában rendelkezésre álló eset-rohamkocsi. Győrfi Pál szerint sem a megyében, sem azon belül a marcali kistérségben nem csökkent érdemben a bevethető mentőautók száma, csak átszervezés történt, illetve az eddig sem indítható, csak papíron létező öt járművet törölték az adminisztrációból. A somogyi mentőállomások gépkocsiparkjának átlagéletkora jelenleg még meghaladja a hét évet, de a régi kocsik lecserélése már megkezdődött. Idén egy új rohamkocsi és három új mentőautó érkezett a megyébe. A jövő év elejéig 120 új mentőkocsit kap az országos szolgálat, amelyből minden bizonnyal több jut majd a dél-dunántúli régióba, így Somogyba is - tette hozzá a szóvivő. Mint megtudtuk, a 828 gépkocsival dolgozó Országos Mentőszolgálat működőképességének fenntartásához 2007-ig még legalább 300 gépkocsi cseréjére lesz szükség.
A sürgősségi esetekkel kapcsolatban Győrfi Pál elismerte, szükség van a további fejlesztésre. Mint kifejtette, az uniós ajánlást, hogy egy mentőautó 15 percen belül kiérjen minden helyszínre, az uniós országok is csak 90 százalékban, Magyarország jelenleg 78 százalékban tudja teljesíteni. Akadnak az országban fehér foltok, ahol különösen rossz az ellátottság, ezért 2008-ig 30 új mentőállomást fognak létesíteni. Somogy megyében jelenleg fehér foltnak számít Böhönye, Igal és Kadarkút környéke, így ezeket a településeket is érintik az új mentőállomások létesítéséről szóló tervek.
A sürgősségi betegellátás gyenge pontja, hogy a légi mentéshez kevés helikopter áll rendelkezésre. Jelenleg mindössze négy légi mentésre alkalmas helikopter teljesít szolgálatot az országban. Ez a kérdés várhatóan jövő júniusra rendeződik - közölte a szóvivő -, akkorra két régi gépet felújítanak és öt újat vásárolnak.