Gyűlöletkeltők kiközösítve
A labdarúgó-szövetség szóvivője lapunknak elmondta: a klubok mindent elkövetnek, hogy megakadályozzák az ilyen eseteket, mert óriási presztízsveszteséget jelent, ha kiderül, drukkereik között idegenellenes elemek vannak. A bajkeverők kiszűréséhez megfelelően képzett rendfenntartó erőkre van szükség, akik nemcsak akkor avatkoznak be, amikor a szurkolók már egymást ütik, hanem a verbális erőszakot sem tűrik. A klubok egy része közeli kapcsolatot tart fiatal szimpatizánsaival, és megfelelő viselkedésre "neveli" őket, arra pedig kínosan ügyelnek, nehogy a neonácik beszivárogjanak, és befolyásra tegyenek szert a drukkerek között.
De talán még ennél is fontosabb, hogy a németeknél a civil társadalom is kényes az idegenellenes jelszavakra: 1993-ban gelsenkircheni szurkolók alakították meg a "Schalke a rasszizmus ellen" nevű kezdeményezést, miután elegük lett a fekete bőrű játékosokat szidalmazó bekiabálásokból. A szervezet most egy Asamoah-ról készült videóval próbálja bemutatni a külföldről származó Bundesliga-játékosok életét. A diszkrimináció elleni harcban számos német futballista is részt vesz.
Az idegengyűlöletet azonban ennek ellenére sem sikerült teljesen száműzni a futballpályákról, de "csak" az alacsonyabb szintű kluboknál jelenik meg. Tavaly megesett, hogy egy berlini negyedosztályú meccsen a hazai szurkolók az ellenfél török drukkereit szidalmazták. Egy hetedosztályú mérkőzésen pedig a szélsőjobboldali, NPD-párttag kapus a 88-as számot viselte a mezén (ez a Heil Hitler! náci számkódja) - számolt be róla az Frankfurter Algemeine Zeitung.
Szakértők szerint az amatőrfutball terén van ok a legtöbb aggodalomra, de az európai szintű kluboknál az idegenellenes vagy antiszemita bekiabálások megengedhetetlenek.