Emberibb határok Eurázsiában
A szlovén fővárosban, Ljubljanában tartott értekezleten Moszkva elutasított olyan szöveget, amely kifogásolta volna, hogy nincs előrelépés az orosz csapatok kivonásában Moldovából, noha ezt Moszkva megígérte az EBESZ 1999-es isztambuli csúcstalálkozóján. Szergej Lavrov szerint ez már kétoldalú ügy, nem tartozik az EBESZ-re. Ugyancsak nem fejeződött be az orosz csapatkivonás Grúziából, bár az értekezleten ebben haladást állapítottak meg. Berecz Marianne magyar EBESZ-nagykövet lapunknak elmondta: létrejött egyfajta bizalmi áttörés, egy közös nyilatkozat Oroszország és Grúzia között.
Szőke László helyettes külügyi államtitkár a Népszabadságnak kifejtette: külügyminiszterek 22 fontos dokumentumot elfogadtak, és alakul egy koncepció is az EBESZ Moszkva által is követelt reformjáról. Lavrov orosz külügyminiszter azért bírálta a szervezetet, mert szerinte "felborult a tematikai és a földrajzi egyensúly".
Komoly magyar diplomáciai siker, hogy kedd reggelre megszületett a kompromisszum a határbiztonsági és határrendészeti koncepcióról. Ez január óta Berecz Marianne irányításával készült. Nem volt könnyű dolga, több ország még mindig "falként" vagy "problémaként" fogja fel a határvonalat, nem lehetőségnek, összekötőnek. Mint a nagykövet lapunknak elmondta, a határrendészeti együttműködés a kormányoktól eltérő szintekre, így a régiókra és a határőr-, illetve vámőrintézményekre is kiterjed. A koncepció segíti a terrorizmus és a szervezett bűnözés elleni harcot, általában pedig elősegíti, hogy átláthatóbb, jobban védhető, de könnyebben átjárható határok legyenek. Az EBESZ segíti a határrendészeti képzést is. Nemcsak szándék, pénz is több lesz erre.
Somogyi Ferenc magyar külügyminiszter szerint az idén soros, szlovén elnökség nagy érdeme, hogy az EBESZ működési hatékonyságának erősítését érintik, nagyobb az egyetértés abban is, hogy a szervezetre szükség van.
Az ENSZ után az EBESZ a legnagyobb biztonságpolitikai szervezet, 55 tagállama és 11 partnerországa van. Teendői között biztonsági, katonai és emberjogi ügyek vannak, közvetít, ajánlásokat készít, próbál egyetemes értékeket védeni. Most már Afganisztán is EBESZ-partner, a szervezet az egész eurázsiai problémakört érinti.