Amerika tagadja a fogolykínzási vádakat

A tervezettnél jóval hosszabbra nyúlt tegnap Angela Merkel német kancellár és Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter találkozója Berlinben. Volt miről beszélnie a világ két legbefolyásosabb politikus asszonyának: a CIA gépei az elmúlt években keresztül-kasul röpködtek Európában, de az európai kormányoknak állítólag fogalmuk sem volt, hogy a fedélzeten kiket és hova szállítottak.

A részletek a berlini látogatás után is homályosak, ennek ellenére mind Merkel, mind Rice a transzatlanti együttműködés erősítését hangoztatta. A német kancellár ugyanakkor figyelmeztette szövetségesét, hogy a XXI. század kihívásaira csak jogállami eszközökkel és a nemzetközi kötelezettségek betartásával szabad válaszolni.

A feszültnek tűnő Condoleezza Rice egészen más oldalról közelítette meg a CIA-gépek ügyét: az USA és a nyugati világ háborúban áll. A kormányoknak mindent el kell követniük, hogy megvédjék állampolgáraik életét. Mindez csak az amerikai törvények és a nemzetközi jog keretein belül történhet, és gyorsan megismételte, hogy a kínzás az Egyesült Államokban is jogellenesnek számít. Az állítólagos külföldi titkos börtönökről és a kihallgatási módszerekről azonban hallgatott. A két politikus abban egyetértett, hogy a titkosszolgálatok szerepe a terror elleni harcban központi jelentőségű, így ezt a jövőben erősíteni kell.

Ehhez tisztázni kell a másik német-amerikai "félreértést", Khaled al-Masri libanoni származású német állampolgár elrablását. Al-Masrit 2003-ban Macedóniából rabolta el a CIA, mert al-Kaida terroristának vélték. Németországon keresztül Afganisztánba vitték és öt hónapig jogellenesen fogva tartották. Az amerikai külügyminiszter berlini látogatása elé időzített The Washington Post-cikkből kiderül: az amerikaiak 2004-ban Otto Schily akkori belügyminiszteren keresztül tájékoztatták a németeket, de Berlin mélyen hallgatott. Az emberrablásról tudhatott a titkosszolgálatokat felügyelő kancelláriaminiszter, vagyis a jelenlegi külügyminiszter, Frank-Walter Steinmeier. Merkel parlamenti ellenőrző bizottság összehívását javasolja, Steinmeiernek itt kellene beszámolnia a részletekről. Itt kiderülhet, Schröderék valójában szorosan együttműködtek Washingtonnal. Merkel szavai szerint Condoleezza Rice elismerte, hogy a CIA hibázott al-Masri elrablásakor, de az amerikai külügyminiszter azt már nem tette hozzá, hogy ilyen hiba a jövőben nem fog előfordulni.

Rice és Merkel Berlinben: kínos kérdések a CIA módszereirõl
Rice és Merkel Berlinben: kínos kérdések a CIA módszereirõl
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.