Gyorsan bezárták a titkos kelet-európai börtönöket
Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter európai útja előtt felszámolták azt a két kelet-európai börtönt, ahol a CIA titokban az al-Kaida terrorszervezet elfogott vezetőit őrizte. Az amerikai ABC televízió volt és aktív CIA-ügynököktől származó értesülése szerint a Washington Postban november 2-án közölt leleplező cikk, majd a Human Rights Watch (HRW) jogvédő szervezetnek a titkos repülőjáratok elemzése után tett bejelentése nyomán a foglyokat egy észak-afrikai országba vitték.
Az ABC az amerikai hatóságok kérésére nem nevezi meg a két országot, de a tudósításból egyértelmű, hogy a korábban a HRW által említett Lengyelországról és Romániáról van szó. Radoslaw Sikorski lengyel védelmi miniszter a tévének nyilatkozva előbb Kwasniewski elnököt idézte, aki szerint a híreknek nincs valóságtartalmuk. Az ismételt kérdésre, miszerint igaz-e, hogy a közvetlenül az ő ellenőrzése alatt lévő támaszponton néhány hete számolták fel a titkos börtönt, a miniszter azt felelte: - Azt hiszem erről ennyit mondhatok.
Calin Popescu Tariceanu román kormányfő azt mondta, nincs bizonyíték a CIA létesítményére, de ő kész vizsgálatot indítani.
A tévé beszámolója szerint a tizenegy terroristából tízet a CIA-nál engedélyezett legszigorúbb vallatási technikáknak vetették alá. A Pakisztánban tűzharcban életveszélyesen megsebesített és elfogott Abu Zubajdahot, az al-Kaida harmadik számú vezetőjét például előbb Thaiföldre vitték, ahol egy Amerikából kivezényelt CIA-orvos állította talpra. Amikor felépült, verték, hosszú ideig kellett állnia a hideg cellában, majd lábánál fogva fellógatták, és vízzel locsolták. 31 másodpercig bírta, majd jelezte, hogy hajlandó vallani. Később, már a kelet-európai helyszínen, a foglyoknak együttműködésükért édességeket is adtak. A szeptember 11-i terrortámadás tervezésében és végrehajtásában jelentős szerepet játszó Ramzi bin al-Shib volt az egyetlen, aki a "vízpróba" nélkül is megtört.
Az ABC azt is tudni véli, hogy egyes foglyokat Jordániába, Szíriába, Marokkóba és Egyiptomba vitték, ahol a helyi titkosszolgálatokat semmilyen, a humánus bánásmódra vonatkozó szabály vagy nemzetközi szerződés sem köti.