Mindenki lehet donor, de kevesen lesznek azok
Életében mindenki megtilthatja, hogy majdan a szerveivel orvosok rendelkezzenek, de agyhalott állapotban a döntés kizárólag az orvos kezében van. Ha kiskorú, esetében kell a szülői beleegyezés. Mégis, sokkal kevesebb a donor, mint lehetne.
Egy tizenhat éves, súlyos májbetegségben szenvedő kislány azért halt meg, mert két család is tiltakozott az ellen, hogy elhunyt, már nagykorú gyermekük máját ültessék át. Akceptálták a szülők ellenkezését az orvosok, jóllehet a törvény szerint nincs szükség a hozzátartozók beleegyezésére. Azaz: mindenki potenciális donor.
Ez csak a legutóbbi, de távolról sem az egyetlen olyan eset, amikor valakinek az életébe került, hogy egy család nem tudott megbarátkozni a gondolattal: hozzátartozójuk szerveit kiveszik. Csak az idén becslések szerint ötvennél több alkalmas szervet nem tudnak emiatt felhasználni.
- Nem! Legtöbbször ennyi a válasz, különösebb indoklás nélkül - mondja dr. Ökrös Ilona, az egyik legtöbb donort adó miskolci kórház főorvosa. - Ha adnak magyarázatot, leggyakrabban vallási jellegűt: nem tartják a szervkivételt a túlvilági élettel összeegyeztethetőnek. Még akkor sem, ha a történelmi egyházak elfogadják és támogatják a szervátültetéseket. Sok a tévhit a szervkereskedelemmel kapcsolatban, sokan pedig az agyhalált nem tudják elfogadni, mert szerintük az élet végét az jelzi, ha a szív megszűnik dobogni. Ennek hiányában nem képesek halottnak tekinteni a hozzátartozót, és ezért nem hajlandók elfogadni a szervkivétel lehetőségét sem. Csakhogy később a szervek többnyire már nem alkalmasak arra, hogy egy másik szervezetben tovább szolgáljanak.
- A heves tiltakozás sajnos sokszor hatásos, mert az orvosok nem merik vállalni a súlyos konfliktust, még ha tudják is: a donor szervei életeket mentenének. Bár a fenti esetben mi is tiszteletben tartottuk a szülők akaratát, volt rá példa, hogy az akaratuk ellenére is elvégeztük a szervkivételt. Egy fiatalember vált agyhalottá, és a szülők tiltakoztak a szervkivétel ellen. Mi tudtuk, hogy egy másik gyerek vár az életmentő szervre, s attól kezdve már csak ez motivált bennünket. A döntés elsősorban az orvos személyén és a hozzátartozók karakterén, reakcióján is múlik - emlékszik vissza.
A miskolci kórházban az év első hónapjában kiugróan magas volt a hozzátartozók ellenkezése, öt donáció hiúsult meg emiatt, ami tíz vesebetegnek, illetve szívre, májra várakozónak jelenthetett volna segítséget. Mihály Sándor, az Országos Koordinációs Központ vezetője szerint elsősorban a tájékozatlanság riasztja el a hozzátartozókat. - Mindenki az utolsó pillanatig reménykedik, hiszen látja, hogy a szeretett ember teste még meleg, a mesterségesen fenntartott funkciók pedig úgy hatnak, mintha a valójában halott test még élő lenne - állítja.
Általában a jogszabály leveszi a terhet a családokról. Idén mégis huszonhárom családi tiltakozásra kell számítani, ami több mint a kétszerese a tavalyinak. Borsi József, a Hungarotransplant Kht., a szervátültetéseket koordináló szervezet vezetője szerint mindezek ellenére az elmúlt négy évben 25 százalékkal nőtt a donációk, 30-cal a szervátültetések és 50 százalékkal a donort jelentő kórházak száma.
Európai viszonylatban Magyarországon jó az emberek hozzáállása a szervek kivételéhez, s ez tette lehetővé, hogy a törvények szerint csak arról kell nyilatkozni, ha valaki nem engedi szerveinek átültetését. Így inkább az intézmények anyagi és személyi feltételein múlik a donáció. Nemegyszer a létszámhiány akadályozza a munkát: egy-egy szervkivétel egy-két napos kemény munkát igényel, a napi feladatok mellett. A példaértékű donációt végző Miskolcon is megesett, hogy létszámhiány és túlterheltség miatt egy-egy hétre leálltak a munkával. Mégis: az idén már 167 donáció történt, több mint eddig bármikor. Vesére körülbelül ezer, májra 43, szívre 18, kombinált vese- és hasnyálmirigy-beültetésre 22, hasnyálmirigy-szigetsejtre öt, tüdőre három beteg vár.