Hangzavar a "hírvivői" hálózat körül

Az ülésteremben lévő hangzavarra hivatkozva felülírná a parlament egyik döntését a kormány. A szocialisták annak ellenére állítanának fel egy újabb apparátust a nemzeti fejlesztési tervben szereplő kistérségi társulásokhoz, hogy azt a parlamentben a másik három párt, valamint 45 saját képviselőjük is leszavazta.

Mégis házhoz, azaz a kistérségi társulásokhoz vitetné a nemzeti fejlesztési tervet a kormány, annak ellenére, hogy a 400 fős, úgynevezett hírvivői hálózat felállítását nem támogatta az Országgyűlés. Az SZDSZ, a Fidesz és az MDF szerint felesleges egy újabb kistérségi apparátust felállítani. Közpénzen fizetik ugyanis a kistérségi menedzsereket és a megbízottakat is, az előbbieket az agrártárca, az utóbbiakat a MeH. Mellettük a kistérségi társulások is foglalkoztatnak szakembereket az uniós támogatások hatékonyabb megszerzése érdekében.

A jövő évi költségvetési törvény tervezetét ezért még a múlt héten némileg átalakította a parlamenti többség: azt a majdnem kétmilliárd forintot, amelyet az uniós pályázati lehetőségekkel házaló új kistérségi apparátusra szánt a kormány, Gulyás József SZDSZ-es képviselő javaslatára a költségvetés általános tartalékába terelték át. Ezt a módosítást 45 szocialista képviselő is támogatta.

A hálózat mégis feltámadni látszik. Áder János, a Fidesz frakcióvezetője tegnap azt az értesülést osztotta meg a nyilvánossággal, hogy a kormány mégis létrehozza a 400 fős apparátust. "Azt szeretném kérni Gyurcsány Ferenctől, hogy vegye komolyan az alkotmányt, és ne próbálja megkerülni az Országgyűlést" - mondta Áder.

A kormány részéről reagáló Baráth Etele nem cáfolta, hogy a hálózathoz ragaszkodnak. Az európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter szerint a négyszáz szakember a régiók pénzfelvevő képességét fogja biztosítani. "Mindenki, aki a program ellen beszél, akadályozza Magyarországot abban, hogy 2007 után az elérhető európai forrásokat hatékonyan fel tudja használni" - közölte a miniszter, aki a 45 átszavazó szocialistáról azt mondta: "véletlenül szavaztak nemmel az előterjesztésre."

- Valóban az történt, hogy a képviselők egy része a hangzavar miatt félreértette, miről is van szó - magyarázta lapunk megkeresésére Göndör István. Az MSZP frakcióigazgatója szerint ezt erősíti, hogy a "renitensek" a parlamenti patkó felső részén ültek, egy tömbben.

Baráth Etele szerint a parlamenti kiigazításra van mód, de nem a jövő évi költségvetési törvényjavaslat szavazása során. Mindesetre az MSZP-s Szabó Zoltán már benyújtott egy kapcsolódó módosító indítványt arról, hogy 750 millió forintot csoportosítsanak át a tartalékból uniós fejlesztési célokra. Ennek megszavazásához azonban kevés lesz az MSZP frakciója. Az SZDSZ viszont továbbra sem támogatja a szerinte az olcsóbb állam ideájával szembemenő, felesleges párhuzamosságokhoz vezető új hálózat felállítását. A kétmilliárd átcsoportosítását kezdeményező Gulyás József lapunknak azt mondta: a régiókban a döntések előkészítésének és meghozatalának szakmai alapjait kellene javítani, nem a hírvivőkre kiadni ennyi pénzt. Ráadásul kampányidőszak előtt rossz érzéseket kelt egy ilyen apparátus felállítása. Kuncze Gábor SZDSZ-elnök közölte: ha a parlament kinyilvánította azt az akaratát, hogy nem akarja a hálózatot, akkor azt nem is lehet megcsinálni.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.