Alkotmánysértő SoKo-akciók
Magyarország és Németország jogértelmezési és jogalkalmazási vitája nem eredményezheti az ebben vétlen magyar (és egyben európai uniós) polgárok szabadságának, alapvető emberi jogainak sérelmét - szögezte a "Németországban foglalkoztatott magyar állampolgárok alkotmányos jogainak védelmében" kiadott állásfoglalásában Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa. Lenkovics emlékeztetett rá, hogy a 2005 áprilisában SoKo Bunda néven indított németországi munkaügyi razziák során a hatóságok összesen 134 épületet kutattak át Németországban, Ausztriában és Magyarországon, magyarokat helyeztek előzetes letartóztatásba. A munkavállalókkal szemben fegyveres rendőrök biztosították a felfegyverzett vámosok munkáját. Lenkovics azért indított vizsgálatot, hogy tisztázza: az akciókban a hatóságok tiszteletben tartották-e a magyar munkások szabadságjogait, emberi méltóságát, az alkalmazott intézkedések megfelelnek-e a szükségesség, az alkalmasság és az arányosság elvének.
A SoKo-akciók miatt Karlheinz Guttmachert német ombudsmant senki nem kereste meg panasszal, s ő maga saját hatáskörben nem is vizsgálódott ez ügyben. Lenkovics szerint az alkotmány előírja, hogy egyes alapjogok korlátozásának alapvető hármas követelménye az alkalmasság, a szükségesség és az arányosság. "Nem vagyok meggyőződve arról - áll Lenkovics állásfoglalásában -, hogy a Németországban foglalkoztatott magyar munkavállalókkal szemben alkalmazott intézkedések megfelelnek ezeknek a követelményeknek.". Az elérni kívánt cél, a feketemunka visszaszorítása, enyhébb eszközökkel is elérhető lett volna. Azok az eszközök, amelyeket a német hatóságok - később ártatlannak bizonyult - magyar állampolgárokkal szemben az akciók során alkalmaztak szükségtelenül és aránytalanul veszélyeztették emberi méltóságukat, személyes szabadságukat.
Lenkovics rámutat: tekintettel arra, hogy a minden embert megillető alapjogokat - úgymint az emberi méltósághoz, a jogbiztonsághoz, a tisztességes eljáráshoz való jog - a német alkotmány is biztosítja, azokat a német hatóságoknak is kötelességük tiszteletben tartani és védeni. Az ombudsman felkérte az ügyben érintett magyar minisztériumokat, hogy tegyenek meg mindent a magyar állampolgárok alkotmányos jogainak védelme érdekében. Az ombudsmani intézményen keresztül ugyanezzel a kéréssel fordult a német hatóságokhoz is.