Prága határozott szekularizációs lépése
Az egyházaknak nem tetszik az a paragrafus, amely szerint az egyházi intézményeknek és szervezeteknek ugyanolyan a jogi státusa, mint bármely más civil szervezetnek. Az egyház azt szerette volna elérni, hogy az állam ne ellenőrizhesse a belső szabályok szerint alapított egyházi iskolákat, karitatív szervezeteket, kórházakat és más hasonló intézményeket, illetve szervezeteket. Az érintettek ezt az egyházi autonómia megsértésének és korlátozásának tekintik.
A vita már több éve folyik, s két éve az alkotmánybíróság az egyházaknak adott igazat. A szociáldemokrata kormányzat azonban újra a parlament elé vitte az ügyet, s a múlt héten a szociáldemokraták az ellenzéki kommunistákkal együtt elfogadtatták a módosítást. Az egyházak ezután az államfőhöz fordultak, hogy ne írja alá a módosítást, de Klaus nem tett eleget kérésüknek. Várható, hogy az ügy ismét az alkotmánybíróságon köt ki.
"Az egész egyházi törvény úgy született meg, hogy az egyházzal nem konzultáltak, s véleményét nem vették figyelembe" - olvasható az egyházak ökumenikus tanácsának nyilatkozatában. Jan Graubner, a Cseh Püspöki Konferencia elnöke kijelentette, hogy a mai cseh egyházi törvény nagymértékben hasonlít a kommunista időszak csehszlovák egyházi törvényéhez. A szociáldemokraták által vezetett kulturális minisztérium szerint elfogadhatatlan, hogy az egyház állam legyen az államban.
(MTI)