Szent-Iványi a brit elnökségről: Reform helyett barkácsolás

"A brit elnökségtől érdemi reformokat vártunk: az unió versenyképességének erősítését, az első lépéseket a közös mezőgazdasági politika és a visszatérítési rendszer átalakítása terén. A tegnap nyilvánosságra hozott költségvetési javaslatcsomag semmi hasonlót nem tartalmaz: egyetlen üzenete az új tagállamok megalázása" - kommentálta a tervezetet Szent-Iványi István (SZDSZ) európai parlamenti képviselő az eurohirek.hu szerkesztőségéhez eljuttatott nyilatkozatában.

A magyar liberális EP-képviselő szerint - egyes kozmetikázó tételek ellenére - a reformok elodázásának árát az új tagállamokkal akarja megfizettetni az elnökség. Szent-Iványi felháborítónak tartja, hogy nem egyszerűen a fejlesztésre, felzárkóztatásra szánt összegek csökkentését tartalmazza a javaslat, hanem e pénzek egy részének átcsoportosítását is a relatíve fejlettebb régiók számára.

Szent-Iványi István úgy véli, hogy a tervezet ebben a formában elfogadhatatlan: "Bár valóban érdekünk, hogy a lehető leghamarabb megállapodás szülessen a 2007-2013-as költségvetési kerettervről, de nem minden áron. Ha nem sikerül lényegi változásokat elérni az Európai Tanácsban, akkor Magyarországnak tudnia kell nemet mondani. Joggal bízhatunk abban, hogy az osztrák elnökség több empátiát mutat majd az új tagállamok problémái iránt, mint a komoly csalódást keltő brit vezetés."

A képviselőt felháborítja, hogy a szegényebb országoknak tervezett kohéziós pénzek egy részét a brit javaslat olyan országok, régiók javára csoportosítja át, amelyek ezekre a támogatásokra már nem is lettek volna jogosultak (például az osztrák határmenti régió és a Kanári-szigetek). A felhasználás irányában (például a lakhatással kapcsolatos) és az adminisztratív lehetőségekben (az n+2 szabály helyett a pénzek lehívási határidejének 3 évre növelése) kétségtelenül meglévő könnyítések nem nyomnak annyit a latban, hogy ellensúlyozzák a kohéziós alapoknak az Európai Bizottság javaslatához képest 12,3 százalékos vágását.

Ugyancsak komoly visszalépést jelent Szent-Iványi szerint, hogy az országonként maximálisan lehívható pénzek arányát az eredeti, tagállami GDP-arányos 4 százalékos plafonról 3,4 százalékra nyomná le a brit javaslat. Magyarország korábban már elfogadta a 3,7 százalékos kompromisszumot, de további elvonás - Szent-Iványi álláspontja szerint - elfogadhatatlan.

Becsey Zsolt (Fidesz) is elfogadhatatlannak tartja a brit javaslatot, továbbá azt a módot is, hogy miközben a brit elnökség hat hónapon keresztül szinte semmit nem tett a költségvetési megállapodás érdekében, most néhány nap alatt akar egyezséget erőltetni a tagállamokra.

(eurohirek.hu)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.