Csak novemberben zárta be a CIA titkos európai börtöneit
Az ügynökség ma is aktív és korábbi tagjaira hivatkozva az amerikai televízió arról számolt be: A CIA azután szánta el magát erre a lépésre, hogy a sajtóban napvilágot láttak a titkos terrorista börtönök létezésével kapcsolatos értesülések. CIA-köröket idézve a televíziós csatorna arról tudósított, hogy ezek után tizenegy hírhedt al-Kaida terroristát Kelet-Európából "egy, valahol Afrikában lévő CIA-létesítménybe" szállítottak át. Az ABC szerint a Központi Hírszerző Ügynökség nem volt hajlandó állást foglalni a szóban forgó értesülésekkel kapcsolatban.
Az Egyesült Államok mindeddig hivatalosan nem erősítette meg, de nem is cáfolta a szóban forgó titkos börtönök létezését. Mindez, illetve ezzel összefüggésben az állítólagos CIA-repülőgépjáratok ügye az egyik központi téma lesz Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter kedden Berlinben kezdődő tárgyalásain, továbbá Rice európai körútjának további állomásain.
A fegyencjáratokról is tárgyal német kollégájával Rice
Az amerikai külügyminiszter európai útjának első állomásán, Berlinben találkozik német kollégájával és a nagykoalíciós kormány kancellárjával. Condoleezza Rice Frank-Walter Steinmeierrel és Angela Merkellel folytatandó megbeszélésein politikai megfigyelők szerint szóba kerülnek a titkos CIA-járatok ügyei is. Német lapjelentések szerint ugyanis az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség vagy fedőcégeinek repülőgépei sűrűn használták a német légteret és a németországi repülőtereket is. Főleg az ellenzék sürgeti, hogy Otto Schily volt belügyminiszter és Joschka Fischer korábbi külügyminiszter is valljon színt a CIA bizonyos műveleteinek kérdésében.
Németországban idézik a The Washington Post értesüléseit, amelyek szerint Daniel Coats volt amerikai nagykövet tájékoztatta Otto Schily belügyminisztert, és titoktartást kért tőle. Rice elindulása előtt ismét visszautasította az európai bírálatokat, és kijelentette: a CIA által gyűjtött értesülések terrorcselekmények megelőzését tették lehetővé, így életeket mentettek meg Európában és az Egyesült Államokban. (MTI)