Kelet-Európát büntető brit költségvetési javaslat

Magyarország ezt a brit javaslatot nem támogatja - jelentette ki keddisajtótájékoztatóján Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a brit EU-elnökség2007-13-as időszakra vonatkozó költségvetési javaslatáról.

A kormányfő Magyarország alapvető kifogásai közé sorolta azt, hogy a brit elnökség jelenlegi javaslata szerint az unió következő költségvetése kisebb lenne, mint 2000 és 2006 között annak ellenére, hogy az EU bővült és politikai céljainak száma is gyarapodott.

Az előterjesztés második ellentmondásának nevezte, hogy a csökkenő költségvetés terheinek többségét az új tagállamokra terheli, és bírálta azt is, hogy az előzetes várakozásokkal ellentétben az önkormányzatok által megvalósított fejlesztési beruházásokhoz kapcsolódó általános forgalmi adó finanszírozását az új tervezet meg szeretné tiltani az európai uniós forrásokból.

Gyurcsány már hétfő délután rossz javaslatról beszélt

Magyarország számára a legfontosabb kérdés az, hogy mire fordíthatja azeurópai uniós közös költségvetésből neki biztosított pénzeket -hangsúlyozta a miniszterelnök, akinek hétfő késő délutáni nyilatkozatakedden reggel hangzott el a közszolgálati rádióban.

Gyurcsány szerint Magyarország számára már a közös európai költségvetés csökkentésére tett javaslat sem lenne "ígéretes", de mint mondta, az igazi kérdés az, hogy a kevesebb költségvetést hogyan oszthatja el az ország. Elmondta, szeretné, ha a lakóépületek felújítására és az alsóbbrendű utakra is lehetne fordítani ezeket a forrásokat.

Közölte, nem tartja zsarolásnak Tony Blair brit miniszterelnök javaslatát, ami szerint vagy belemennek a tíz százalékos költségcsökkentésbe, vagy egyharmaddal csökkenhetnek a Magyarországnak szánt források, ha arról az Európai Parlament dönt. Leszögezte azonban: a kialakult helyzet nem elegendő ok arra, hogy egy olyan öntudatos nemzetet, mint amilyen a magyar, arra kényszerítsék, hogy feladja álláspontját.

Közölte, várhatóan a tárgyalások végén mindenki belátja majd, hogy "itt vagy ott" kompromisszumot kell kötnie, tehát, mint mondta, még nincs itt az idő, amikor Magyarországnak egy rossz ajánlatot el kellene fogadnia.

A hétfőn késő délután nyilvánosságra hozott brit javaslat az EU bruttó nemzeti jövedelmének 1,03 százalékára, azaz 846,754 milliárd euróra korlátozná a következő, 2007 és 2013 közötti uniós költségvetési időszakban a közös költségvetés kiadásait. A tíz új tagország összesen 130 milliárd euró strukturális juttatást kapna, 14 milliárddal kevesebbet az eredeti EU-bizottsági javaslatnál. Magyarországnak 22 milliárd euró jutna. Az Európai Bizottság elnöke elfogadhatatlannak, Gyurcsány Ferenc kormányfő pedig hétfőn - sajtószóvivőjén keresztül - csalódást keltőnek nevezte a javaslatot. "Nincs itt az ideje a kompromisszum megkötésének, de elutasításának sincs itt az ideje, a tárgyalásoknak az ideje van itt" - mondta a miniszterelnök álláspontját tolmácsolva László Boglár.

Veres János pozitív elemeket is lát

Magyarország számára az EU-keretköltségvetésre vonatkozó brit javaslat csalódás, lényegesen kedvezőbbet vártunk - közölte Veres János pénzügyminiszter kedden Brüsszelben, az EU-tagállamok pénzügyminisztereinek tanácskozása után tartott sajtótájékoztatóján. Mint mondta, a mostani kiindulás azért nem jó Magyarország számára, mert a javaslatban nem a szolidaritás érvényesül, s az új tagok rovására próbál meg arányokat megváltoztatni. Ugyanakkor hozzáfűzte: ő nem mondja, hogy a javaslatot eleve el kell utasítani. Ugyanis több, kifejezetten kedvező elmozdulás látható a brit javaslatban abban a tekintetben, hogy az amúgy csökkentett források mekkora részét tudja majd lehívni az ország.

Az Európai Néppárt elutasítja

Elfogadhatatlannak nevezte a brit javaslatokat az Európai Néppárt (EPP) parlamenti frakciója, mondván, azok a legszegényebb országokat büntetik. "Frakcióm nem fogadja el az elnökség javaslatait, mivel úgy ítéljük meg, hogy értelmetlen és elfogadhatatlan módon a legszegényebb és leggyengébb államokat büntetik" - szögezte le közleményében Hans-Gert Pöttering frakcióvezetője.

Schüssel szerint tárgyalási alap

Tárgyalási kiindulópontnak nevezte az EU-költségvetésre kidolgozott brit javaslatot az osztrák kancellár, aki reményét fejezte ki, hogy a következő héten megegyezésre juthatnak a büdzséről. Wolfgang Schüssel bécsi tájékoztatóján elmondta, hogy jelenleg a brit javaslatok részletes elemzését végzik. A kancellár visszafogottan nyilatkozott a javaslatokról, de úgy fogalmazott, nem tetszene neki, ha csökkentenék a mezőgazdasági támogatásokat, míg kedvezően vélekedett a kutatási területekre fordítható összegek javasolt növeléséről.

(MTI)

Gyurcsány Ferenc
Gyurcsány Ferenc
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.