Éjcskjú, pisztoly, Pristina
Boss - hirdeti a német luxusruházati céget egy raktárfelirat a magyar táborral szemben. Odébb egy foltozott ruhás ember tapossa a sarat egy közönyös birka társaságában a Samsung, LG, Toyota feliratú, csillogó-villogó üvegportálú kisebb üzletközpont előtt. A sárga kerek amerikai katonai közlekedési tábla után, az út mentén másfél literes műanyag palackokban benzint árulnak. Félkész épületek mindenütt. Némelyiken a tábla: Sale 60-70 százalék. Ki vesz ma ingatlant Koszovóban?
A gazdagság
gulágjai
Magányos pravoszláv templom guggol a reptéri úton, körülötte gazos semmi, az ajtaja bedeszkázva. Távolabb bombarogyasztotta tetejű ház, megszaggatott kerítéssel, elhanyagolt udvarral, ahol kötélen ruha szárad. Bleifrei - mondja az Al-Petrol benzinkút felirata németül. Koszovó tíz lakosából kilenc és fél albán. Ez itt már/még Albánia, vagy a hivatalosan még Szerbia és Montenegróhoz tartozó, ténylegesen ENSZ-protektorátus Koszovó? Mindenütt -eni, -ori, -ati végű, nyelvtörően bonyolult albán szavak, sehol a korábban megszokott szerb feliratok. Illetve egy helyen: a kétnyelvű, frissen mázolt kék-fehér utcatáblákon.
Körös-körül fekete ablakokkal romos tanyák kuksolnak. Mellettük fényárban úszó, üresen kongó cifra paloták, tömött pultú boltok, hivalkodó vendéglők, a gazdagság gulágjai a szegénység tengerén lebegve - Pristina 2005 kora karácsonyán.
Rugalmas missziós stratégia kell
A magyarokat a Film Cityben, a pristinai KFOR-főhadiszálláson mindenki ismeri. Ők adják az őrséget, magyar BTR-80A áll zordan a bejáratnál. Ez dicséretes, de hosszú távon nem elég, mondja a magyar kontingensnél látogatást tett Havril András vezérkari főnök Pristinában. - Tovább kell lépni, fürgének, a lehetőségeket gyorsan felmérőnek, alkalmazkodónak, mobilnak kell lennünk. Új katonai kultúrát kell kialakítani. Kelendőbb, több tudást megkövetelő képességeket kell szerezni-felmutatni, hogy helyt álljunk a NATO-nemzetek versenyében. Már csak azért is, mert a hadsereg - akárcsak a diplomáciai-gazdasági külképviseletek, a vállalatok, bankok, művészek - az ország arcát adja. - Mutasd milyen a hadsereged, megmondom, ki vagy.
A magyar véderő - méreténél, lehetőségeinél fogva - zászlóalj-méretekben, külföldön egyidejűleg legfeljebb 1000-1600 katona nemzetközi missziókban való állomásoztatásában gondolkodhat. Aki időben, gyorsan reagál, előnybe kerül.
A magyar hadseregben megindult az ötéves missziós stratégia kimunkálása. Szomszédunk, a még mindig nyugtalan Balkán nagyobb hangsúlyt kap. Koszovóban, délnyugaton, Prizren térségében a missziós stratégia jegyében merőben új feladatokkal (éjjeli helikopteres bevetéstől tömegoszlatásig, a kisebbségeket, szerbeket szállító konvojok védelméig, határellenőrzésig) megbízott másfél száz fős magyar alegység kezdi meg tevékenységét.
Ám lejár a "rendfenntartó-misszió" időszaka. Hosszú távú, megbízatások helyett a rövidebb távú, gyorsan változó követelményrendszerhez való alkalmazkodásban kell gondolkodni.
Force Protection
- a "magyar" megoldás
Az egyik legfontosabb, és a magyarok számára járható utat kínáló új missziós képesség a harcoló alakulatok sokrétű védelme, amerikai szakszóval a Force Protection. Irakban, Afganisztánban nem a hagyományos harcok, hanem a menetoszlopokat ért támadások, az út menti elrejtett bombák (IED - Improvised Explosive Device - rögtönzött robbanószerkezet) felrobbantása szedik a legtöbb áldozatot.
A magyarok most dolgozzák ki ennek a roppant veszélyre adandó, sajátosan "magyar" megoldását, kisméretű, szenzoros, távvezérelt felderítőgépek, kutyás kommandósalakulatok bevetésével. A nemzetközi figyelmet keltő projektet a NATO, az amerikaiak, az EU védelmi szakértői nagy érdeklődéssel várják, tájékoztatta lapunkat Havril András vezérezredes, a honvédvezérkar főnöke. (A tervben nem a közelmúltban Budapesten tartott védelmi szakkiállításon bemutatott magyar pilóta nélküli kisgéppel számolnak - a szerz. megj.)
A veszélyeztetett útszakaszon a menetoszlop előtt kilométerekkel távirányított, kisméretű, pilóta nélküli repülőgép repül. Fedélzeti szenzoraival, éjjellátó infravörös (hő) kamerájával, nappali tévékamerájával fürkészi az utat, a környéket. A felvett képet széles sávú adatátviteli rendszeren (rádión) át a parancsnoki kocsiba továbbítja. Ott monitorra kivetítve elemzik a képeket, a hőkamerás felvételeket, komputerrel összevetik a korábban rögzítettekkel (például a korábbi felvételeken mikor jelent meg az út szélén a gépkocsi roncs).
Az infrakamera (Thermal Imager) éjjel-nappal "látja" a tárgyakat, érzékeli-ábrázolja a tárgyak hőmérsékletében az akár egy tizednyi Celsius-fokos eltérést. Azaz pusztán a hőmérsékletkép alapján megállapítja, a földet egy adott részen felásták, megbolygatták-e, valamit ott elrejthettek, vagy egy autó mikor érkezett a helyszínre (a motorháztető hőmérséklete alapján).
Jövőre várhatóan Afganisztánba megy százvalahány magyar katona, hogy Tartományi Újjáépítő Csapatot (PRT) vezessen. Talán már hasznát veszik a konvojok "magyar" védelmi rendszer elemeinek.
Mind a koszovói, mind a montenegrói rendezésre lehet olyan megoldást találni, amellyel részben mindenki elégedett lesz - hangoztatta hétfőn Belgrádban Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője. Szvetozar Marovics Szerbia és Montenegró-i államfővel folytatott megbeszélését követő sajtóértekezletén kijelentette: "Azt gondolom, hogy az önök helyében maradéktalanul együttműködnék a hágai törvényszékkel. Előrehaladás nélkül nehéz lesz előrelépni a stabilizációs és társulási egyezmény megkötésében" - mondta Solana. Az EU-biztos ma Pristinában folytatja tárgyalásait. (MTI)