Rice: Európának döntenie kell, kitart-e Washington mellett
Az amerikai titkosszolgálatok által a "nagyon veszélyes bűnözők nagyon kicsiny csoportjától" nyert információk életeket mentettek meg Európában, az Egyesült Államokban és másutt - jelentette ki tegnap reggel a Washington melletti Andrews légibázison Condoleezza Rice, mielőtt ötnapos európai körútjának első állomására, Berlinbe indult. Az amerikai külügyminiszter ismételt kérdésekre sem volt hajlandó megerősíteni vagy cáfolni a terrorizmussal gyanúsított személyek titkos fogva tartásáról szóló sajtójelentéseket, ám a New York Times tudósítása szerint érveléséből az derült ki, hogy a börtönök léteznek.
Lapunk zártáig nem hozták nyilvánosságra az amerikai diplomácia hivatalos válaszát az Európai Unió nevében Jack Straw brit külügyminiszter által küldött, felvilágosítást kérő levélre. Rice nyilatkozatából azonban kibontakozik az eddigi amerikai politikát igazolni hivatott érvrendszer. A külügyminiszter azt állította, hogy az USA semmilyen körülmények között sem kínozza a foglyokat, és egyetlen ország légterét vagy repülőtereit sem használja rabok szállítására, ha feltételezi, hogy ezzel lehetővé válna a kínvallatásuk. - Az Egyesült Államok kormánya betartja az ország törvényeit, alkotmányát a nemzetközi szerződésekből fakadó kötelezettségeit - mondta Rice, külön megemlítve, hogy eközben tiszteletben tartják minden állam szuverenitását.
Az utóbbi megjegyzés arra utal, hogy ahol vannak titkos börtönök és CIA-repülőjáratok, ott azokról tud az érintett országok vezetése. A The Washington Post november elején számolt be a CIA által titokban fenntartott börtönrendszerről, amely különböző időszakokban legalább nyolc országra terjedt ki. Az érintett államokat a lap az amerikai illetékesek kérésére nem nevezte meg, mert ez veszélyeztetné a titkosszolgálati együttműködést, illetve terrortámadás veszélyének tenné ki ezeket az országokat. Az már korábban kiderült, hogy Afganisztánban, Irakban és Thaiföldön vannak vagy voltak ilyen létesítmények. Többször felmerült a gyanú, hogy Pakisztánban, Jordániában és Egyiptomban is őriznek az amerikaiak által elfogott személyeket. Más források szerint a CIA fedővállalkozásai által üzemeltetett repülőgépek útvonalából az következik, hogy Romániában és Lengyelországban is lehetnek titkos börtönök. Az amerikaiak sosem ismerték el ezek tényét, és a román, illetve a lengyel kormány is cáfolta közreműködését. A spanyol, a dán, a svéd, az olasz és a német sajtó is beszámolt a CIA gépeinek forgalmáról.
Rice érvelése értelmében a rendkívül veszélyes ellenséges személyeket a hadviselés szabályai szerint fogva lehet tartani, hogy megakadályozzák őket ártatlanok meggyilkolásában. - Az európai nemzeteknek el kell dönteniük, hogy velünk akarnak-e dolgozni a saját országaikat és más országokat fenyegető terrortámadások megakadályozásában - fejtette ki az Európába induló Rice.